IMG 6001 KopiowanieGRYWAŁD. Egzamin na stopnie kyu jiu jitsu odbył się w Szkole Podstawowej w Grywałdzie, dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Władysława Bąka i dużym wkładzie sensei Jerzego Knutelskiego. Szefem komisji egzaminacyjnej był shihan Krzysztof Raźny z Krakowa.

Do egzaminu przystąpili starsi uczniowie mistrzów należących do Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Fizycznej "Akyama", sensei Aleksandra Kozieła "Yamabushi", uczniowie sekcji "Shobu" sensei Sebastiana Westrycha, a także uczniowie sekcji "Fuji-San" prowadzonej przez sensei Jerzego Knutelskiego.
Egzamin ten różni się od egzaminu na stopnie młodzieżowe, jest dużo więcej ćwiczeń sprawnościowych, siłowych i gimnastycznych, potem czas jest na techniki uderzeń, kopnięć i bloków, duża liczba rzutów, trzymań i duszeń, teIMG 6002 KopiowanieIMG 6011 KopiowanieIMG 6012 KopiowanieIMG 6021 KopiowanieIMG 6026 KopiowanieIMG 6035 KopiowanieIMG 6037 Kopiowaniechniki samoobrony oraz dźwignie transportowe. Zdający na kolejne stopnie najpierw prezentują techniki ze stopni poprzednich, więc dla osób zdających na wyższe stopnie egzamin trwa kilka godzin i jest bardzo wyczerpujący.

Shihan Krzysztof Raźny, jest jednym z prekursorów jiu jitsu w Polsce, posiada wysoki stopnień - 7 dan i zawsze dba o bardzo wysoki poziom techniczny i sprawnościowy na egzaminie. Nie odpuszcza również teorii – uczniowie na końcu każdej części egzaminu przepytywani są z historii jiu jitsu, a także pokrewnych sztuk walki takich jak judo, karate, czy kung fu, sprawdzana jest też znajomość słów i terminologii japońskiej, a także budowy anatomicznej człowieka – co potrzebne jest w technikach dźwigni i ucisków na miejsca wrażliwe na ciele.

Egzamin zaliczyła większość zdających, jednak kilka osób musi utrwalić i dopracować techniki oraz uzupełnić wiedzę teoretyczną, a następnie powtórzyć egzamin.
Osoby, które zdały zostały promowane na wyższe stopnie, co wiąże się ze zmianą koloru pasa.