wiaterni 1

W czasie gdy w Londynie rozgrywane są Igrzyska Olimpijskie to następcy przyszłych mistrzów przygotowują się do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Organizator Wojewoda Małopolski i realizator Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej powierzyli organizacje zawodów w konkurencji Optimist oraz Cadet Klubowi Sportowemu Wiaterni w Nowym Targu.

Organizatorzy są mocno wspierani przez władze samorządowe; Starostę Nowotarskiego, Wójta Gminy Łapsze Niżne, Sołectwo Frydmana, Powiatowe Centrum Kultury i wielu innych przyjaciół żeglarstwa. We Frydmanie na przystani firmy „Stasia" będzie można obserwować zmagania najlepszych zawodników z całego kraju. W tej największej imprezie żeglarskiej w Polsce, mającej status Mistrzostw Polski juniorów młodszych weźmie udział ponad 200 zawodników i zawodniczek. W finałach OOM mogą startować najlepsi w Polsce zawodnicy wyłonieni z serii regat eliminacyjnych, które przeprowadzono w Gdyni, Warszawie i Poznaniu. Klasa Optimist jest jest najmniejszą, a zarazem najliczniejszą klasą międzynarodową (ponad 150 tysięcy egzemplarzy na świecie). Można ją spotkać w ponad 100 krajach. Ponad 50% skipperów startujących na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, zaczynało swoją karierę żeglarską właśnie na Optimiście. W Polsce na Optimistach regularnie startuje ponad 1000 chłopaków i dziewczynek w wieku od 5 do 15 lat, z których większość miała możliwość stawiania pierwszych kroków dzięki programowi NIVEA Błękitne Żagle. To prekursorskie i unikalne przedsięwzięcie w skali światowej. Program skierowany jest do najmłodszych żeglarzy w wieku do 11 lat. Obejmuje on około 40 klubów żeglarskich, które otrzymują wsparcie oraz sprzęt sportowy. Program opiekuje się także kadrą narodową polskich Optimiściarzy – NIVEA Team Poland, która z sukcesami reprezentuje nasz kraj we wszystkich międzynarodowych zawodach najwyższej rangi sportowej. Z kolei Cadet to monotypowa, międzynarodowa klasa jachtów dwuosobowych zaprojektowana przez Anglika, Jacka Holta w 1947 r., jako jacht dla młodzieży. Bardzo widowiskowe dzięki stosowaniu kolorowych spinakerów wyścigi Cadetów będzie można oglądać na Jeziorze Czorsztyńskim po raz pierwszy

W reprezentacji Małopolski, w barwach KS Wiaterni na Optimiście wystartuje wspierany przez ZEW Niedzica S.A. i Tauron Dystrybucja Szymon Urzędowski, który wywalczył kwalifikację podczas regat w Gdyni.
Olimpiada rozpocznie się 13 sierpnia o godz. 16.00 od przemarszu reprezentacji wojewódzkich, podniesienia flagi olimpijskiej i zapalenia znicza. W tym dniu dokonane będą także szczegółowe pomiary sprzętu i ważenie łodzi. Po trzech dniach zaplanowanych wyścigów w dniu 16 sierpnia o godz. 16.00 odbędzie się zakończenie, podczas którego zostaną rozdane medale dla zwycięzców i Puchar Fair Play ufundowany przez Prezesa ZEW Niedzica SA..

Klub Sportowy Wiaterni Nowy Targ zaprasza do Frydmana nad Jezioro Czorsztyńskie do wspólnego kibicowania wszystkich sympatyków i kibiców żeglarstwa regatowego.