biegpatrprez19NOWY TARG. Choć miasto nie ma informacji, że 9. lutego pojawi się on na nowotarskim lotnisku osobiście – prezydent Andrzej Duda objął X Jubileuszowy Bieg Podhalański im. Jana Pawła II swoim patronatem. Ze względu na warunki śniegowe i trasy do treningu – okrągła edycja jednej z największych masowych imprez narciarskich w Polsce zapowiada się imponująco.

- Być może w tym roku uda się pobić rekord frekwencji – prognozuje burmistrz Grzegorz Watycha. – Chcemy przygotować Bieg w sposób godny jubileuszu. Są zaangażowane samorządy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, firmy, sponsorzy nagród. Współpracujemy z Podhalańską Wyższą, z Polskim Związkiem Narciarskim, z Tatrzańskim Związkiem Narciarskim. I zapraszamy wszystkich amatorów biegówek – choćby na najkrótszą pętlę.

Długość tej najkrótszej pętli – poprowadzonej ścieżką rowerową - wyniesie tym razem nie 5, a ponad 6 kilometrów. Wytrawni narciarze będą mogli wybierać między dwoma dłuższymi dystansami – 15 i 30 km.biegpatrprez191

Najważniejsze jednak, że są przygotowane trasy, na których możne trenować. Podczas intensywnych opadów były wprawdzie dni, kiedy trasy zasypywało, a w lesie robiło się niebezpiecznie z powodu drzew ugiętych pod ciężarem śniegu i grożących powaleniem. Wtedy nawet sprzęt nie mógł wjechać, by odnowić trasy. Ale teraz wszystko wróciło do normy. Wszyscy chętni mogą trenować. Gmina Szaflary łączy swoją trasę z pętlą wzdłuż Boru, swoje odcinki przygotowała gmina Nowy Targ, a na lotnisku działa wypożyczalnia nart biegowych.

Niezależnie od tego, czy 9. lutego ktoś wystartuje czy nie – będzie mógł zasmakować atrakcji, które składają się na otoczkę imprezy, a będą to m.in.: strefa zabaw dla rodzin z dziećmi, psie zaprzęgi, strefa gastronomiczna. X edycja Biegu, w którym startowała kiedyś Justyna Kowalczyk, ma być wyjątkowa.

Fot. Anna Szopińska