puchrek19NOWY TARG. VII Bieg o Puchar Rektora był ostatnim punktem programu tegorocznych juwenaliów, czyli Studenckiej Hurniawicy. Rywalizacja na dwóch dystansach zgromadziła tego roku nieco mniej zawodników niż w poprzednim, ale w różnym wieku – od uczniów, po seniorów i z wielu miejscowości. Razem z klubowiczami, jak zwykle, startowali amatorzy.

Zmagania zawodników tradycyjnie poprzedził Bieg Integracyjny z Handicap’em, w którym uczestniczyły niepełnosprawne dzieci, ale i dorośli – podopieczni Fundacji Handicap Zakopane. Fundacja ta zajmuje się szerzeniem kultury fizycznej, sportu i narciarstwa, szczególnie wśród osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych.

Jeśli w ubiegłym roku start odbył się w rynku, tak podczas VII edycji względy organizacyjne przesądziły o tym, że start i meta zostały przeniesione pod budynek uczelni. Spowodowało to wydłużenie trasy na obu dystansach. 70 zawodników na liście startowej to liczba o ok. 10 osób mniejsza od ubiegłorocznej. Pogoda jednak była jeszcze bardziej łaskawa, bo mniej upalna niż przed rokiem.  Malownicza 11-kilometrowa trasa prowadziła przez osiedla Nowe, Zadział, Robów i Szuflów z powrotem do siedziby uczelni na Kokoszkowie. Zawodnicy musieli na niej pokonać trzy solidne podbiegi: na os. Nowe, na Szuflów i na Kokoszków, a także dość długie zbiegi. Wysiłek nagradzały jednak urokliwe widoki.

Na tym głównym dystansie zwyciężył Michał Talaga z Mszany Dolnej, osiągając czas 41 minut 56 s., a najszybszą kobietą już po raz trzeci była Mirosława Witowska z Zakopanego. Pokonanie trasy zajęło jej 51 minut i 4 s. Na dystansie 5 km linię mety pierwszy osiągnął Robert Kidoń z Lipnicy Małej, w 18 minut 46 s. Najszybsza wśród pań to Nikola Komorowska z Zakopanego, z czasem 22 minut 36 s.

Najszybszymi studentami na dłuższym dystansie byli Beata Lis i Maciej Lańda, natomiast na krótszej trasie - Anna Plucińska i Marcin Gondek.

Bieg organizowały Zakład Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Klub Uczelniany AZS PPWSZ przy współpracy z Urzędem Miasta Nowego Targu. Finansowo imprezę wsparli rektor i sponsorskie firmy:  CRAFT i Eco Flores.

VII Bieg o Puchar Rektora

Fot. PPWSZ i Anna Szopińska