a ms lyzw

ŁYŻWIARSTWO. W pierwszym dniu Akademickich Mistrzostw Świata w Zakopanem, polscy panczeniści zdobyli dwa medale. Złoto wywalczył Jan Szymański na dystansie 1500 m a srebro Luiza Złotkowskja na 3000 m. Oboje są reprezentantami LKS Poroniec Poronin.

Łyżwiarskie Akademickie Mistrzostwa Świata zostały zorganizowane po raz pierwszy w historii tej dyscypliny sportu i to właśnie Zakopanemu przypadł zaszczyt organizacji rywalizacji studentów z całego świata.

W pierwszym dniu zawodów na torze lodowym rozegrano biegi na dwóch dystansach 1500 m i 3000 kobiet. Wśród mężczyzn najlepszy czas na 1500 m uzyskał zawodnik LKS Poroniec - student poznańskiego AWF Jan Szymański:

- Jestem bardzo zadowolony. Przed startem zaczął padać śnieg, bałem się więc, że zacznie sie kleić i będzie fatalnie, ale panowie świetnie przygotowali lód i wygrałem. Zdecydowanie bardziej wolę startować w hali, więc zwycięstwo na otwartym torze bardziej smakuje. Najgroźniejszym rywalem był Norweg Tveit, z którym zresztą startowałem w parze, ale go pokonałem. Moim koronnym dystansem jest 5000 m i jutro będę walczyć o jak najlepszy rezultat. Wprawdzie moim głównym celem nie są w tym sezonie te mistrzostwa, to jednak radość z wygranej jest podwójna bo ważna dla mojej uczelni - powiedział po biegu Szymański .

Wśród kobiet na dystansie 3000 m triumfowała najjaśniejsza gwiazda na mistrzostwach- multimedalistka Martina Sablikowa. Pomimo trudnych warunków dystans pokonała w 4.09,22 ustanawiając nowy rekord zakopiańskiego toru .

- Bardzo fajnie mi się jechało, warunki były takie jak lubię czyli lekk iopad śniegu. Start z Luizą był bardzo dobry ponieważ pomogła mi na starcie i na pierwszym okrążeniu - jadąc tuż za mną nieźle mnie zmobilizowała do szybszej jazdy. Jutro na 1500 zobaczymy - powiedziała na mecie reprezentantka Czech.

Drugie miejsce uzyskała Luiza Złotkowska mająca ponad 15 sek straty do Czeszki

Więcej na podhale-sport.pl

Fot. Zdzisław Chmiel/podhale-sport.pl