IMG 9465

ŁYŻWIARSTW FIGUROWE. Przed dwa dni Nowy Targ stał się stolicą polskiego łyżwiarstwa figurowego. W Miejskiej Hali Lodowej rozegrano bowiem pierwszą edycję Ogólnopolskich Zawodów „O Złotą Łyżwę Podhala”.

Ich organizatorem był Podhalański Klub Łyżwiarstwa Figurowego Zwyrtany na czele z trenerką Dorotą Pieńkoś. W Nowym Targu na zaproszenie organizatorów zjawiło się ponad 100 zawodników i zawodniczek z najmocniejszych ośrodków jazdy figurowej w kraju. Byli też i w tym gronie medaliści Mistrzostw Polski. Nie brakowało także zawodników zza wschodniej granicy.

Rywalizacja toczyła się wedle podziału na kategorie wiekowe, ale też i stopień umiejętności. Obowiązywał program krótki i dowolny.

- To czy organizacyjnie podołaliśmy zawodom, okaże się za jakiś czas kiedy wsłuchamy się w echa. Tutaj na miejscu doszły do mnie same pozytywne opinie. Chwalono nas na każdym kroku. My sami zdajemy sobie sprawę z pewnych potknięć, ale jak na pierwszy raz na pewno nie musimy się wstydzić. Miałam do pomocy fantastyczną grupę rodziców, którzy zadbali o każdy detal. Mnie cieszy też wysokim sportowy poziom jaki towarzyszył zawodom. Szczególnie w tych starszych kategoriach rywalizacja była bardzo zacięta i często o końcowym wyniku decydowały setne punktów. Jestem naprawdę pozytywnie nastawiona odnośnie kolejnych edycji. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości możemy być takim centrum łyżwiarstwa figurowego w południowej Polsce. A tego że już za rok odbędzie się druga edycja zawodów o „Złotą Łyżwę Podhala” to jestem pewna – podkreśla Pieńkoś.

Dzielnie honory gospodarza zawodów broniła 14 osobowa grupa zawodniczek z klubu Zwyrtany, która rywalizację zakończyła z dorobkiem aż 11 medali.

Na najwyższym stopnia podium w swoich kategoriach stanęły Zuzanna Czyszczoń, Martyna Giełczyńska, Daria Bielozerowa, Maria Pondel, Karolina Kuliga, Aleksandra Gubek. Medale srebrne wywalczyły Neomi Gubek oraz Wiktoria Wajda, a medale brązowe zdobyły: Amelia Kwiatkowska, Katarzyna Migacz oraz Jowita Pyzowska. Ponadto klub reprezentowały Jagoda Figus, Gabriela Hatłas oraz Marta Młynarczyk.

- Powiem szczerze, że jestem nawet zaskoczona tyloma medalami. Mamy naprawdę powód do dumy. Widać, ze własna hala i obecność na trybunach naszych kibiców dobrze wpłynęła na moje zawodniczki – cieszy się Pieńkoś.

Medale, puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe wręczał m.in. burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, który objął nad zawodami hoonorowy patronat, a także dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji Krzysztof Łapsa. 

- Pierwszy raz w historii byliśmy w Nowym Targu świadkami tego typu wydarzenia, ale patrząc jak prężnie działa i rozwija się klub Zwyrtany, to była że tak powiem kwestia czasu. Cieszę się, że do tego doszło. Mam nadzieję, że to będzie już cykliczna impreza w naszym mieście i będziemy tutaj gościć najlepszych zawodników nie tylko z kraju, ale też innych państw. Łyżwiarstwo figurowe to piękny sport, łączący taniec, gimnastykę i jazdę na łyżwach. To też kolejny przykłada na to, że naprawdę warto starać się o to by w naszym mieście wybudowaną nową, w pełni już nowoczesną halę lodową. – podkreślił Watycha.

Organizatorzy pragną złożyć podziękowania dla wszystkich sponsorów i partnerów, którzy przyczynili się do organizacji zawodów tj. Chochołowskie Termy, Gorący Potok, Piwniczanka, Salam, Piekarnia Rusnak, Willa nad Dunajcem, Rapacz Market, Kuracjusz Beskidzki oraz Kabanos.

Maciej Zubek