PMU12149

720 kilometrów przejechali uczestnicy szóstej edycji charytatywnego 12H SLALOM MARATONU odbywającego się 26 stycznia na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Wydarzenie to, objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, służy aktywizacji sportowej osób z niepełnosprawnością, pozyskaniem środków na działania Fundacji Handicap oraz promocji sportu.

Drużyna Mistrzów polskiego narciarstwa alpejskiego stanęła przed wyzwaniem pobicia rekordu Polski w 12-godzinnym drużynowym slalomie non-stop. Do tej pory rekord ten wynosił 698 km. W tym roku równolegle, już po raz trzeci odbył się też Mini Slalom Maraton. Organizatorami wydarzenia było Miasto Zakopane i Fundacja HANDICAP.

Stawka o którą walczyli uczestnicy była wysoka, bowiem z każdym pokonanym kilometrem, zwiększało się wsparcie finansowe ze strony Sponsora Głównego – PZU S.A. Amatorzy i dzieci mogli włączyć się i spróbować swoich sił w trawiącym równolegle MINI SLALOM MARATONIE. Warunki atmosferyczne na stoku sprzyjały narciarzom, a atmosfera jak co roku była pełna życzliwości i dopingu dla startujących.

Wydarzenie tradycyjnie już zainaugurował Prezydent RP Andrzej Duda, który patronuje temu wyjątkowemu wydarzeniu, a także jest kapitanem walczącej o pobicie kolejnych rekordów drużyny złożonej z mistrzów i reprezentantów Polski oraz najlepszych trenerów i instruktorów w narciarstwie alpejskim. Do wsparcia szczytnej idei włączyli się w tym roku najlepsi narciarze z Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele Rządu RP m in. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, doradcy Prezydenta RP Piotr Nowacki i Rafał Kos, a także Starosta Tatrzański Piotr Bąk. Nie zabrakło też legend polskiego narciarstwa alpejskiego na czele z zwyciężczynią slalomu Pucharu Świata Madonna di Campiglio 1984 Dorotą Tlałką-Mogore.

Uczestników w walce dopingowali licznie zebrani na stoku kibice. Wśród nich znaleźli się m.in. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępcy Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura oraz przedstawicielka głównego sponsora zawodów Dorota Macieja – Członek Zarządu PZU Życie S.A.

PMU07635

Celem zawodów jest nie tylko uzyskanie najlepszego wyniku sportowego poprzez pobicie rekordu ustanowionego w roku poprzednim, ale też, a właściwie przede wszystkim, integracja środowiska narciarskiego oraz wsparcie charytatywne działalności Fundacji Handicap Zakopane, zajmującej się sportową rehabilitacją osób z niepełnosprawnością umysłową oraz fizyczną.

Podczas tegorocznej próby, aż 720 kilometrów pokonali startujący w wydarzeniu narciarze. Liczymy, że podczas przyszłorocznej edycji Slalomu na którą już serdecznie zapraszamy i ten rekord zostanie pobity! Organizatorami 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE 2020 jest Miasto Zakopane, Fundacja Integracji Przez Sport Handicap, Zakopiańskie Centrum Kultury.  Partnerem sezonu zimowego w Zakopanem zostało Polskie Radio Program Pierwszy. Partnerami 12H SLALOM MARATON ZAKOPANE zostali: Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa, Geotermia Podhalańska, Pro - Invest Solutions, Rossignol, Polskie Tatry, Społem Zakopane, Tatra Dream, Limpol, Powiat Tatrzański, Sport Timing, Malczewski Sport i Firma Vola.