15817994 221

Od 30 stycznia do 1 lutego zawodnicy rywalizować będą w 88. Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim organizowanych w ośrodku PKL Palenica. Oprócz reprezentantów naszego kraju w zawodach FIS w Szczawnicy, zobaczymy na starcie reprezentantów Kadr Narodowych PZN, zawodników klubów,  a także między innymi ze Słowacji, Czech, Estonii i Australii.

Najlepsi polscy alpejczycy po raz drugi z rzędu rywalizować będą w ośrodku PKL Palenica  w Szczawnicy podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Tak jak w ubiegłym roku, zawodniczki i zawodnicy zmierzą się ze sobą w trzech konkurencjach: slalomie gigancie, slalomie i slalomie równoległym. Wszystkie konkurencje zostaną rozegrane na dobrze przygotowanej trasie Palenica I z homologacją FIS o długości 1000 m, która pozwala na sportową rywalizację alpejczyków w zawodach rangi międzynarodowej.

– W ramach zainicjowanego programu PolSKI Mistrz wspieramy na trasie do mistrzostwa narciarskie talenty w Polsce. Wykorzystujemy potencjał naszych tras na Palenicy, Kasprowym Wierchu, Mosornym Groniu i Jaworzynie Krynickiej, by pomóc polskim zawodnikom podnosić umiejętności i przede wszystkim umożliwiać odnoszenie sportowych sukcesów – mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.

W Międzynarodowych Mistrzostwach Polski weźmie w tym roku udział około 80 narciarzy z kilku krajów, między innymi ze Słowacji, Czech, Estonii i Australii. Zawody zainauguruje rywalizacja w slalomie, która rozpocznie się w czwartek rano. W zeszłym roku po raz pierwszy zawodnicy walczyli o medale Mistrzostw Polski w slalomie równoległym. Tym razem konkurencja ta również rozegrana zostanie na zakończenie krajowego czempionatu.

– W mistrzostwach na Palenicy mogą wziąć udział tylko zawodnicy z ważną licencją FIS i PZN. Będzie można zobaczyć reprezentantów naszej kadry narodowej, między innymi Piotra Habdasa, Pawła Pyjasa, Michała Michalika i Zuzannę Czapską. Na zawodach obecna będzie także Maryna Gąsienica-Daniel – niestety w tym roku z powodu kontuzji jeszcze tylko jako kibicka – tłumaczy Wojciech Gajewski, kierownik Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim.

Przed rokiem dwa złote medale na Palenicy wywalczył Piotr Habdas, reprezentant Kadry Narodowej Mężczyzn, który triumfował w slalomie oraz slalomie gigancie. Podopieczny Christiana Leitnera nie może doczekać się startów w zawodach. – Myślę, że jestem w dobrej dyspozycji, więc optymistycznie podchodzę do drugiej części sezonu. Na stoku Palenica czuję się dobrze, to urozmaicona i ciekawa trasa, bardzo lubię tutaj startować i trenować – podkreśla Piotr Habdas.

Organizatorami Międzynarodowych Mistrzostw Polski na Palenicy są Polski Związek Narciarski i Tatrzański Związek Narciarski. Skipassy dla zgłoszonych uczestników zapewnia Grupa PKL i PFR jako sponsor Programu PolSKi Mistrz.

mat. prasowy