r4JEZIORO CZORSZTYŃSKIE. Po raz pierwszy YKP Nowy Targ zorganizował na Jeziorze Czorsztyńskim regaty poświęcone pamięci współzałożyciela Yacht Klubu Polskiego, gen. Mariusza Zaruskiego.

Na przystani w Mizernej, w gali banderowej, zebrało się przed startem 18 jachtowych załóg. Sportowa impreza rozpoczęła się przypomnieniem postaci gen. Zaruskiego przez Honorowego Komandora YKP Nowy Targ, Bohdana Gawęskiego. Przypomnieniem, bo nie sposób sobie wyobrazić, by ktokolwiek ze starych wilków morskich nie wiedział, kim był legendarny patron YKP, osoba ze wszech miar godna upamiętnienia. Gdyby generał żył, z pewnością brałby udział w regatach na akwenie najbliższym jego ukochanych Tatr.

Na rozpoczęcie, mimo nawału obowiązków i prowadzonego tego dnia egzaminu na żeglarza, przybył komandor bratniego Klubu PTŻ, Bogusław Czubernat.

Z powodu braku wiatru start trzeba było przesunąć o godzinę, ale wiatr przyszedł i już do późnego wieczora cieszył żeglarską brać. W rewelacyjnych warunkach pogodowych – słonecznie, wręcz upalnie, wiatr wschodni 1-2 B - rozegrano trzy biegi.

Trasa wiodła po trójkącie wyznaczonym widocznymi z daleka żółtymi bojami, mijanymi prawą burtą. Na zwycięzców czekały puchary i dyplomy. Nad całością czuwał komandor YKP Nowy Targ, Ryszard Giżycki.

A oto wyniki:

DSC 1448

Klasa A - jachty regatowe

 1. FORD KUGA - Wiesław Król
 2. JMP SPORT - Jan Piróg
 3. IZI RACING - Daniel Podkanowicz
 4. REGATTA - Krzysztof Chrustek
 5. UFO - Witold Jędrol

Klasa B - jachty odkrytopokładowe

 1. OMEGA NIEBIESKA - Michał Wyganowski
 2. TOM & JERRY - Adrian Mizera
 3. OLD BOY - Antoni Błachowski
 4. DENEB - Adam Krzystoń

Klasa C - jachty kabinowe powyżej 6,5 m długości

 1. DORIS - Bogdan Fijał
 2. MRÓWA I I - Wacław Mróz
 3. APOLLO - Mariusz Janków

Klasa D - jachty kabinowe do 6,5 m długości

 1. WIND 2 - Jerzy Olbrychtowicz
 2. AGENA - Błaszczyk Andrzej
 3. ROSA - Artur Janik
 4. IZAR - Marcin Kachel
 5. FINJA - Ryszard Lisowski
 6. SANCTA PAX - Tomasz Gąsienica-Wawrtyko

Fot. YPK Nowy Targ:

Na lądzie i na wodzie

Fot. Anna Szopińska:

I Memoriał im. gen. Zaruskiego