Tak było w sierpniu Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG. Od dziś do niedzieli warto zrobić sobie wycieczkę na lotnisko. Odbywa się tam bowiem bardzo widowiskowa impreza - I Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar firmy PCD-Salami.
Balony zagościły na nowotarskim lotnisku już podczas sierpniowego Pikniku Lotniczego. Teraz będzie ich znacznie więcej i w zimowej scenerii.

Tak było w sierpniu Fot. Anna SzopińskaOrganizatoramiFot. organizatorów imprezy są Fot. organizatorówAeroklub Plakat zawodówNowy TargPlakat zawodów oraz Firma PCD Salami. Do konkurencji zgłosiło się 19 balonów z całej Polski.

Honoru nowotarskiego aeroklubu bronić będzie załoga balonu PCD SALAMI z instr. pil. Krzysztofem Borkowskim na czele.

Zawody te już na starcie mają rangę historyczną, ponieważ nigdy wcześniej podhalańskie niebo nie gościło tak wielu aerostatów na ogrzane powietrze. Organizatorzy przez dwa dni (piątek i sobota) planują rozegranie wielu ciekawych konkurencji, które odbywać się będą na nowotarskim lotnisku oraz w jego okolicach.
Planowane jest wyznaczenie takich tras przelotu, aby widzowie w jak największej ich części mogli podziwiać i dopingować zawodników, łącznie ze startami i lądowaniami planowanymi m.in. na lotnisku. Warto obserwować niebo już od godzin porannych, ponieważ wtedy właśnie baloniarze, korzystając z zazwyczaj bezwietrznej pogody, dokonują pierwszych startów.

Zachęcamy do odwiedzenia lotniska, aby z bliska zobaczyć na czym polega ten piękny sport, w jaki sposób załogi przygotowują swoje balony do odlotów oraz same starty, które na pewno będą niezapomnianym widokiem – przekonują organizatorzy. Na lotnisku zlokalizowany będzie punkt gastronomiczny, co pozwoli przetrwać nawet największy mróz, a dla najmłodszych przewidziano szereg konkursów i zabaw. Ponieważ impreza ma na celu propagowanie sportów lotniczych na Podhalu, a w szczególności baloniarstwa. Każdy zainteresowany będzie mógł - w obecności obsługi - z bliska zobaczyć sprzęt oraz dowiedzieć się na czym polega ten sport. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a w szczególności całe rodziny, osoby chcące spędzić miło czas i wszystkich sympatyków lotnictwa.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych organizator może część konkurencji przesunąć na dzień rezerwowy, czyli na niedzielę.

Program zawodów - na załączonym plakacie.