b20NOWY TARG. Uniwersytet Trzeciego Wieku wyrósł na propagatora gry w boule. Zamiłowanie do wywodzącej się z Prowansji, ale coraz popularniejszej w różnych krajach towarzyskiej rywalizacji, rozwija bowiem w mieście od trzech lat. Jego projekt uwieńczył otwarty Turniej Gry w Bule o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Do zawodów stanęło ponad 60 uczestników w różnym wieku i z różnych miejscowości.

Rzucanie metalowymi kulami z wytyczonego okręgu w stronę małej drewnianej kulki zwanej „świnką”, ponoć wymyślili żołnierze podczas wojen, szukając rozrywki w czasie między jedną bitwą a drugą. Używali do tego oczywiście kul armatnich. Dziś już bardzo modna w Europie petanka (od francuskiego petanque), to świetny sposób na międzypokoleniową integrację, zachęcenie do ruchu na świeżym powietrzu i rozwijanie zręczności. Tą rozrywką kuszą ośrodki wczasowe, zapaleńcy grają na plażach i różnych kawałkach płaskiego terenu. Wystarczy trochę kul i chęci. A o to, by chętni zdobyli też umiejętności, postarał się UTW, prowadząc instruktaż dla nowotarskich szkół. Zajęcia w parku pokazały, że atrakcyjna gra wciąga i dzieciaki, i seniorów. 

Tak jest od trzech lat, a zwieńczeniem aktywności inicjatorów stał się projekt stworzony przez członkinie UTW - Jadwigę Aleksandrowicz i Małgorzatę Tarnowską-Wiecheć. Koordynacji podjął się Marian Pastwa. 10-tysięczne dofinansowanie uzyskał ten pomysł z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Logistycznie wsparły UTW: Urząd Miasta, Nadleśnictwo Nowy Targ, Centrum Seniora i MOK. Zdobyte środki umożliwiły też zakup sprzętu. Pozwoli to seniorom trenować w parku przez całe lato i zapraszać innych do gry.

b3

Deszcz co prawda pomieszał nieco szyki organizatorom Turnieju, ale sytuację ratowała bliskość Hali Lodowej. Planowane pod chmurką rozgrywki trzeba było przenieść na rozmrożoną taflę, ale i pod dachem lodowiska wszystko udało się znakomicie. Do grupy zawodników z UTW dołączyli uczniowie nowotarskich szkół, także goście z innych części Małopolski – Wieliczki, Oświęcimia i Kęt. Zwyciężyła ekipa wielicka, rozbudzając oczywiście apetyty na rewanż. 

Ruch i zabawa to znakomite antidotum na odreagowanie pandemicznego zatrzymania w domach. Za to chwała inicjatorom z UTW!   

Nowotarski Turniej

Fot. Anna Szopińska