1NOWY TARG. Prawie stu młodych adeptów Szkoły Sztuk Walki Yamabushi przystąpiło do egzaminów na stopnie młodzieżowe jiu-jitsu. W niedzielę 24 lutego sala gimnastyczna nowotarskiego lodowiska pękała w szwach.

Niedzielne spotkanie było na tyle uroczyste i widowiskowe, że przyciągnęło mnóstwo widzów. Do egzaminu przystąpiło dokładnie 98 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 12 lat. Rodzice i bliscy adeptów Szkoły Sztuk Walki chcieli być obecni podczas egzaminów, więc nieduża sala gimnastyczna szybko się zapełniła.
Na początku egzaminowani byli uczniowie ubiegający się o stopień 5 kyu młodzieżowe czyli pierwszy stopień uczniowski jiu-jitsu. Pierwsza część egzaminu, obejmowała test sprawności fizycznej czyli przysiady, ugięcia ramion (pompki) i inne ćwiczenia ogólnorozwojowe. Następnym elementem był pokaz padów bloków i zasłon, po czym adepci musieli zaprezentować te2chniki uwalniania się z uchwytów. Jednak egzamin nie obejmo34556789wał tylko części praktycznej, więc na koniec przyszedł czas na teorię. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat sztuk walki, znaczeniu terminu jiu-jitsu i zasad zachowania się w dojo czyli miejscu ćwiczeń. Ten egzamin został zaliczony przez wszystkich uczniów, którzy zostali pasowani mieczem "katana" na stopień 5 kyu młodzieżowe. Na tym etapie od uroczystego odebrania dyplomu dzielił „tylko" sensei Sebastian uzbrojony w piankowy miecz "fukuro shinai". Po demonstracji umiejętności skutecznej obrony adeptów czekały gratulacje – zarówno ze strony komisji, jak i zebranych tłumnie rodziców.
Druga część egzaminu dotyczyła wyższych stopni, czyli 4 do 1 Kyu młodzieżowe. Ten egzamin był trudniejszy, gdyż uczniowie dodatkowo pokazywali przewroty i kolejne pady. W części technicznej wyższe stopnie prezentowały podstawowe rzuty i kopnięcia -
kolejne techniki samoobrony. Nie obyło się bez sprawdzenia wiedzy teoretycznej. Podobnie jak w pierwszej części egzamin, tak i w drugiej – wszyscy od komisji otrzymali wynik pozytywny. W rolę egzaminatorów wcielili się: twórca szkoły Yamabushi – sensei Aleksander Kozieł, sensei Sebastian Westrych, sempai Jan Nowicki oraz sempai Jerzy Knutelski – wszyscy oni posiadają państwowe uprawnienia instruktorskie.
Po tak wysokiej zdawalności egzaminy można uznać za udane. Przed kolejnymi egzaminami na wyższe stopnie przyszła pora na miesiące treningu Będzie to możliwe również dla mieszkańców Jabłonki, gdyż właśnie tam została otwarta nowa sekcja jiu-jitsu. Zajęcia
prowadzi sensei Sebastian Westrych. Jest to szansa dla Orawian, aby poszerzyli grono uczniów i pojawili się na kolejnych egzaminach.
Tym razem do egzaminu przystąpili podopieczni sensei Aleksandra z sekcji w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury, nowotarskiej SP nr 5 oraz SP w Ostrowsku, uczniowie sekcji "Shobu" sensei Sebastiana ze SP nr 6 z Nowego Targu, uczniowie sekcji "Shirobei" sempai Jana ze SP w Szaflarach, oraz grupa uczniów ze SP w Grywałdzie "Fuji-San", którą prowadzi sempai Jan Knutelski. Wszystkie te grupy działają w ramach Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Fizycznej "Akyama" na terenie Małopolski.