aaaa konf sms

SPORTY ZIMOWE. „Co dalej z SMS Zakopane, kuźnią Mistrzów w Sportach Zimowych" – pod takim hasłem zorganizowano w sobotę w Sali Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem konferencję prasową.

Jej głównym tematem były problemy zakopiańskiej SMS oraz list otwarty, jaki absolwenci zakopiańskiej szkoły wystosowali do premiera Donalda Tuska oraz ministrów sportu i edukacji w sprawie groźby likwidacji szkoły. Pod apelem, w którym sportowcy proszą prezesa Rady Ministrów oraz szefów resortów m.in. o zmianę rozporządzenia w sprawie subwencji dla szkół sportowych, podpisali się obecni na sobotniej konferencji: multimedalistka największych zawodów biegowych Justyna Kowalczyk, nasz najlepszy obecnie skoczek narciarski Kamil Stoch, wicemistrzyni świata w biathlonie Krystyna Pałka, brązowe medalistki ZIO w Vancouver 2010 i srebrne medalistki tegorocznych MŚ w Soczi w łyżwiarstwie szybkim Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska, panczenista, brązowy medalista w biegu drużynowym w Soczi 2013 Jan Szymański oraz snowboardzistka, czwarta zawodniczka ZIO w Salt Lake City w 2002 roku i poseł na Sejm Jagna Marczułajtis.

Sytuacja SMS Zakopane, które patronuje Stanisław Marusasz z roku na rok jest coraz trudniejsza. Dokładne wyliczenia, które przedstawiła obecna dyrektor placówki Barbara Sobańska nie są optymistyczne, podobnie zresztą jak rokowania. Dla przykładu w roku szkolnym 2010/11 ZSMS otrzymał ponad 11 tysięcy zł dotacji w przeliczeniu na jednego ucznia, w ubiegłym było już tylko niespełna 7 tysięcy.

- Gdyby nie starostwo tatrzańskie, które wspiera nas finansowo, już dawno przestalibyśmy istnieć – podkreśliła dyrektor Sobańska.

- W ciągu ostatnich 10 lat - nie licząc inwestycji - dołożyliśmy do funkcjonowania tej szkoły około 9 milionów złotych. Więcej nie damy rady i niestety, jeżeli subwencja będzie dalej obniżana, zmuszeni zostaniemy do stopniowego wygaszania tej placówki. To oznacza, że będziemy w stanie utrzymać jedynie np. klasę sportową, a to uważam byłaby niepowetowana strata dla wielu zimowych dyscyplin w polskim sporcie – przyznał wice starosta Andrzej Skupień.

W powiecie tatrzańskim jest 6 Zespołów Szkół na, które starostwo otrzymało z budżetu państwa około 25 mln zł subwencji oświatowej, z czego 1 m.in. 740 tys. zł trafiło do ZSMS Zakopane. Około 850 tys. zł dołożył do tej kwoty powiat.

ZSMS kształci dziś ok. 150 uczniów z sześciu województw. Ma podpisane umowy z czterema związkami sportowymi i prowadzi szkolenie młodzieży w narciarstwie alpejskim, biegach, skokach, kombinacji norweskiej, snowboardzie, biathlonie i łyżwiarstwie szybkim. Dotychczasowi absolwenci zakopiańskiej placówki zdobyli: 5 medali olimpijskich, 52 mistrzostw świata, w tym 19 na MŚ seniorów i 33 juniorów. Od Igrzysk w Sarajewie w 1984 roku do Vancouver w 2010 wystartowało 64 wychowanków ZSMS.

Obecni na konferencji posłowie Jagna Marczułajtis i Andrzej Gut-Mostowy powiedzieli, że zrobią wszystko, aby sobotnie spotkanie odbiło się głośnym echem w Sejmie i gabinecie premiera, a list sportowców nie pozostał bez odpowiedzi.

Źródło i fot.  Joanna Chmiel/podhale-sport.pl