DSC00715 640x428MARATON. Czy można przebiec 42 maratony w 42 kolejne dni? Próbę ustanowienia Rekordu Polski podjęła grupa biegaczy na ultra dystansach. W czwartek, 28 czerwca 2012 r. będziemy obserwować ich zmagania na bieżni Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Maraton wystartuje o godzinie 11. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 42,195 km, czyli 105,5 okrążenia na 400-metrowej bieżni.

Leszek Behounek, organizator akcji pod Giewontem i naczelnik Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, który ma na koncie jedenaście ukończonych maratonów przyznaje, że wyzwanie podjęte przez biegaczy jest trudne, ale wykonalne.

- Maraton biega się przede wszystkim głową, dopiero na drugim miejscu są nogi - mówi.

Zwyczajowo w maratonie przewidzianych jest kilka miejsc dla miejscowych biegaczy. O ich liczbie decyduje organizator.

Akcja 42 maratony w 42 dni rozpoczęła się 23 czerwca i potrwa do 3 sierpnia. W tym czasie biorący udział w biciu rekordu biegacze wystartują w czterdziestu miastach w całej Polsce, pokonując w sumie ponad 1772 km. Zakopane będzie szóstym miastem, które odwiedzą. Zawodnicy, należący do polskiej reprezentacji ultra maratończyków, założyli, że przebiegną każdy maraton w czasie nieprzekraczającym czterech godzin. Akcja jest jednocześnie przygotowaniem do wrześniowych Mistrzostw Świata w Biegu 24-godzinnym.

Zakopiański etap akcji wspierają: Burmistrz Miasta Zakopane oraz Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem.