ZAKOPANE. Kolejny „Zakopiański WeekendGrand Prix Sokoła - podium Biegowego z Sokołem" przeszedł do historii. Łącznie w trzech biegach: VII Biegu Sokoła na dystansie 15,6 km, VII Wysokogórskim Biegu im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,3 km oraz V Biegu im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km wzięło udział ponad 740 zawodników.

„Zakopiański Weekend Biegowego z Sokołem" spotkał się ogromnymbieg ZamoyskiegoMarcin Świerc zainteresowaniem Marcin Świerc - Bieg MardułyMarek Grochowski - bieg MardułyMarek Grochowski i Marcin Świercbiegaczy z całej Polski. Łącznie we wszystkich trzech imprezach biegowych wzięło udział ponad 740 zawodnikówMeta Biegu ZamoyskiegoNataniel Swat  - bieg Zamoyskiego, którzy zostali sklasyfikowani w Grand Prix „Sokoła". Zwycięstwo Marka Grochowskiego nie było zaskoczeniem, gdyż reprezentant TG "Sokół" Zakopane zdobył Grand Prix „Sokoła" po raz trzeci. Wśród pań najlepsza okazała się Joanna Garlewicz z WarszawyPrzełęcz Liliowe - zawodnicy na trasie MardułyPrzełęcz Liliowe - zawodnicy na trasie Marduły2Przełęcz Liliowe - zawodnicy na trasie Marduły3.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością był Bieg Marduły, który w ciągu kilku latPrzełęcz Liliowe - zawodnicy na trasie Marduły4Przełęcz Liliowe - zawodnicy na trasie Marduły5 z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. Jest to jeden z niewielu biegów w Polsce rozgrywanych na tak dużej wysokości. Najwyższym punktem trasy miała być w tym roku Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m., jednakzwycięzcy biegu MardułyGrand Prix Sokoła - podium ze względu na leżący jeszcze w tym rejonie śnieg i lód trasa została zmieniona.

Zawodnicy i tak musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami technicznymi i wzniesieniami, takimi jak Karb (1853 m), Beskid (2012 m) i Kasprowy Wierch 1987 m). Bieg Marduły był jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. Zwycięzcą po raz kolejny został Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) z czasem 2h25:11,4.

Natomiast Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, a zwłaszcza Bieg Sokoła to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, „przetarcie się" w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego w Biegu Marduły. W obu tych biegach zwyciężył Nataniel Swat (RMD MONTRAIL TEAM).

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół" Gniazdo w Zakopanem poprzez organizację „Zakopiańskiego WeekenduBiegowego z Sokołem" stara się upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promując przy tym nasze przepiekne Tatry i ich Stolicę - Zakopane. Wydarzenie ma też za zadnie upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

W tym roku Weekend Biegowy miał szczególny charakter ze względu na obchody Jubileuszu 120-lecia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Zakopanem.

GALERIA

Fot. Archiwum organizatorów