Droga otwarta Fot. z archiwum PZDPOWIAT NOWOTARSKI. Już nie będzie się powiat nowotarski wstydził za stan Drogi Papieskiej, wiodącej z Krzeptówek do Ludźmierza. W Bańskiej Wyżnej, na terenie gminy Szaflary, został dziś uroczyście otwarty i poświęcony ponad 12-kilometrowy odcinek tej trasy po przebudowie. Inwestycja była możliwa dzięki dotacji z Funduszu Solidarności.

Powstały też zatoki Fot. z archiwum PZDWcześniej, w ubiegłymJest już porządne odwodnienie Fot. z archiwum PZD roku, gmina Szaflary Uroczystość była tłumna Fot. z archiwum PZDodbudowała nawierzchnięPoświęcenie Fot. z archiwum PZD na części Drogi Było za co dziękować Fot. z archiwum PZDPapieskiej z Szaflar doCieszył się i ksiądz kustosz Fot. z archiwum PZD Maruszyny. Powiat natomiast zajął się przebudową dwóch odcinków: Szaflary - Bańska Wyżna o długości ok. 7,3 km (koszt ok.4,5 mln zł) i Maruszyna - Ludźmierz o długości ok. 4,5 km) (koszt ok. 2 mln zł). By porządna była cała trasa, powiatowi tatrzańskiemu zostaje do przebudowania znacznie więcej, bo jeszcze ok. 20 km.

Inwestorem był sprawdzony w niejednym dużym zadaniu Powiatowy Zarząd Dróg, świadom, że trasa z Krzeptówek do Ludźmierza ma znaczenie nie tylko komunikacyjne, ale i emocjonalne, nawet historyczne.
To właśnie tędy, 7 czerwca 1997 roku, z zakopiańskich Krzeptówek przez Gubałówkę, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską Wyżną, Bańską Niżną, Szaflary i Maruszynę jechał do ludźmierskiego Sanktuarium Jan Paweł II, na modlitwę różańcową, którą stacje telewizyjne transmitowały potem na cały świat. Razem z Papieżem modliło się tam ok. 200 tys. wiernych, czyli ilość porównywalna z dniem wspomnianej przez Jana Pawła II koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej w 1963 r., dokonanej przez Niego razem z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim. Nazwę Drogi Papieskiej przyjęła malownicza i widokowa trasa od czasu papieskiego przejazdu, a upamiętnia ten fakt organizowana co roku w pierwszą sobotę czerwca pielgrzymka „Sursum corda" z Krzeptówek do Ludźmierza. Tą samą drogę przebywa co roku Pielgrzymka Strażacka gromadząca uczestników (i pojazdy) z całej Polski. Jest to równocześnie popularna trasa rowerowych i motocyklowych przejazdów.

O przebudowę Drogi Papieskiej wielokrotnie upominał się radny powiatowy Władysław Tylka, ale dopiero pozyskanie środków z Funduszu Solidarności umożliwiło wykonanie tego zadania.

Jak informuje Powiatowy Zarząd Dróg, pieniądze z Funduszu Solidarności to w tym roku kwota ok. 14 mln zł, która pozwoliła na przebudowę lub remont w sumie 26,5 km dróg. Najwięcej skorzystała gmina Szaflary, bo w jej obszarze inwestycje objęły łącznie ok. 16 km, (koszt wyniósł ok. 9 mln).

Odcinki wykonane w tym roku dzięki pomocowym środkom to: Harkabuz - Piekielnik - ok. 3 km (1,5 mln zł), Ludźmierz –Pyzówka - ok. 2,5 km (1,2 mln zł), Długopole – Pieniążkowice -Piekielnik - 0,7 km (0,4 mln zł), Rogoźnik - Ciche - ok. 4 km (1,95 mln zł) i Skrzypne – Szaflary - Ostrowsko - ok. 4,5 km (2,4 mln zł).