Czas na odznaczenia Fot. Anna Szopińska NOWY TARG. Strzelnica im. Franciszka Dworskiego była dziś po południu pełna gości. Tuż przed rocznicą bitwy warszawskiej (15 sierpnia) żołnierze rezerwy wraz z miejscową strukturą Ligi Obrony Kraju obchodzili tu Dzień Wojska Polskiego.

Wszak LOK to sukcesor tradycji i legendy Związku Strzeleckiego – paramilitarnej formacji, na bazie której powstały Legiony Polskie. Przypomniał o tym w Nowym Targu sekretarz Małopolskiej Rady Olimpijskiej, Marian Ożóg. Ale nie brakło też na obchodach przedstawicieli małopolskich władz LOK i reprezentantów innych służb mundurowych – policji i Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Przy święcie uhonorowano zasłużonych dla obronności. Odznaka Honorowa za wybitne zasługi dla LOK przypadła Józefowi Pierzdze i Aleksandrowi Świderskiemu; złoty medal za zasługi dla LOK - Halinie Grzeli i Romanowi Wilczkowi; srebrny - Karolowi Gruszce i Michałowi Maciaszkowi, a brązowy - Arturowi Górce, Mirosławowi Kaczmarczykowi i Wiesławowi Patlewiczowi.

Zarządowi Powiatowemu LOK prezesuje Michał Maciaszek i trzeba mu pogratulować zmian, jakie przeszedł obiekt, by mógł spełnić wymogi stawiane przez Międzynarodową Unię Strzelecką. Słońce nie będzie już zawodników raziło w oczy, odkąd zamontowane zostały przesłony; przybyło stanowisk strzeleckich, kulochwytów i maszyn.

To oczywiście nie koniec inwestowania, które ma poprawić warunki treningu – i dla służb mundurowych, i dla uczniowskich adeptów, którzy potrzebują zachęty, żeby ćwiczyć celność i opanowanie, czyli cechy w każdych okolicznościach i czasach pożądane...