BarbaraZangerlZAKOPANE. Barbara Zangerl, legenda kobiecego wspinania sportowego była jedną z gwiazd trwających do niedzieli wieczór w Zakopanem 8 Spotkań z Filmem Górskim. Barbara, mimo młodego wieku, ma na swoim koncie dokonania wspinaczkowe, które plasują ją w światowej czołówce wspinających się kobiet. W Tatrach miała zamiar wspinać się na Mnichu, jednak pogoda pokrzyżowała jej plany.

Barbara Zangerl już w piątek spotkała się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Hotelu Sabała na Krupówkach – naprzeciw Dworca Tatrzańskiego – miejsca 8 Spotkań z Filmem Górskim. Przybyła do Polski w ramach Adidas Outdoor Tour wraz z kilkoma innymi wybitnymi przedstawicielami takich sportów outdoorowych, jak wspinaczka, ekstremalne kajakarstwo, slackline, highline. Gościem był m.in. Thomas Huber – kultowa wręcz postać w świecie wspinaczkowym.
24-letnia Barbara Zangerl mimo młodego wieku należy do światowej czołówki wspinających się kobiet. Zaczęła od bulderingu czyli technicznej i siłowej wspinaczki na niewysokich głazach, bez asekuracji liną. W roku 2008, mając zaledwie 19 lat, jako pierwsza kobieta na świecie pokonała boulder o trudnościach wycenionych na 8B (tzn. ekstremalnie trudny) Pura Vida w szwajcarskim rejonie Avers Valley. Przygodę z bulderingiem zakończyły jednak problemy z kręgosłupem. Barbara rozpoczęła sportowe wspinanie skałkowe na ekstremalnie trudnych drogach.
Podczas pobytu w Zakopanem Barbara wraz ze znakomitym słowackim wspinaczem Martinem Krasnanskim – również gwiazdą tegorocznych Spotkań – miała wspinać się na Mnichu. Austriaczka dokonać miała pierwszej kobiecej próby pokonania ekstremalnie trudnej drogi Metallica. Martin pokonać miał Metallicę lub inną kultową drogę, przez wiele lat uważaną za najtrudniejszą w Tatrach - Wariant R. Obydwie drogi znajdują się na wschodniej ścianie Mnicha, doskonale widocznej znad Morskiego Oka. Wspinaczom towarzyszyć miała ekipa filmowa, zaś grupa dziennikarzy miała śledzić ich poczynania z pobliskiego szlaku wiodącego na Szpiglasową Przełęcz (początkowy odcinek „ceprostrady"). Niestety – jak to w Tatrach bywa – pogoda pokrzyżowała plany wspinaczy. Mimo iż dzień przed wspinaczką (oraz dzień później) pogoda znakomicie dopisała, sobota, czyli dzień planowanej wspinaczki, była deszczowa. W związku z tym wspinacze wraz z filmowcami po kilku godzinach oczekiwania na poprawę warunków schronisku nad Morskim Okiem wyruszyli z powrotem do Zakopanego. Na Barbarę czekali bowiem jej fani. Jednym z wieczornych punktów programu była prelekcja z udziałem młodej Austriaczki.
Wizyta Barbary Zangler nie była jedyną atrakcją Spotkań. Gwiazdami tegorocznego festiwalu byli także wybitni wspinaczem w tym Ines Papert. 5-dniowa impreza obfitowała także w projekcje znakomitych filmów oraz spotkania z himalaistami, wspinaczami i pisarzami z Polski i zagranicy.

Więcej o tegorocznych Spotkaniach – już wkrótce.