toprTATRY. Pięć ofiar śmiertelnych, 169 poszkodowanych osób - to bilans wypadków, do których doszło w Tatrach podczas minionych wakacji.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podsumowali ilość interwencji w okresie wakacyjnym. W sumie udzielili pomocy 169 osobom.

- 143 turystów odniosło obrażenia, które kwalifikowały ich do wizyty w ambulatorium - informuje Andrzej Marasek z TOPR. - 43 ratowanych zostało przetransportowanych śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Niestety, nie obyło się bez wypadków śmiertelnych. W Tatrach zginęło pięć osób.

- Ratownicy podjęli 161 działań - podsumowuje Marasek. - W 44 wypadkach wykorzystano toprowski śmigłowiec. Zorganizowano 62 wyprawy ratunkowe, 90 akcji oraz 7 interwencji. Dwukrotnie podjęto działania na prośbę innych służb ( pogotowie Zakopane, GOPR) . Spośród tych działań 155 to wypadki turystyczne, 2 taternickie , 1 jaskiniowy i 3 inne.

Jak wynika ze statystyk, coraz więcej wypadków w Tatrach spowodowanych jest zachorowaniami. W te wakacje stanowiło to 35 procent wszystkich przypadków. 52 to wypadki spowodowane upadkiem.