spotkaniezfilemzawodyZAKOPANE. Film pt. „Sztuka Wolności" w reżyserii Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego, który odbył się w ramach zakończonych właśnie 8 Spotkań z Filmem Górskim. Jedną z atrakcji Spotkań były także zawody wspinaczkowe.

- „Sztuka Wolności" to film, który jest ważny nie tylko dla zakopiańskiego festiwalu, i nie tylko dla Polaków. Dokument o pokoleniu polskich alpinistów, którzy pomimo, a w pewnym stopniu dzięki PRL-owskiej rzeczywistości, dokonali swoich największych sukcesów w najwyższych górach świata – tak jury argumentowało swój wybór.
Nagrodę główną stanowi od pierwszej edycji Spotkań statuetka Wielka Drewniana Góra autorstwa znanego artysty pochodzącego z Zakopanego Marcina Rząsy. Grand Prix to także nagroda pieniężna w wysokości 4 tys. zł.
Tradycyjnie swoje nagrody podczas zakopiańskiego festiwalu przyznali burmistrz Zakopanego, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz naczelnik TOPR. Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane przyznana została filmowi „Good Bye Tibet" w reżyserii Marii Blumencron za film, który w poruszający sposób pokazuje niebezpieczną drogę do wolności tybetańskich dzieci. Jesteśmy świadkami tragedii rodzin, które za cenę rozłąki starają się zachować ciągłość tradycji i tożsamość kulturową. Film ten otrzymał również Nagrodę Młodzieżowego Jury.
Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za najlepszy film, który pokazuje więź człowieka z naturą, przypadła obrazowi „Erthard Loretan: wdychając zapach nieba" w reżyserii Benoit Aymon. Film to portret człowieka, który całe życie poświęcił górom. Ten jeden z najwybitniejszych wspinaczy himalajskich unikał rozgłosu medialnego. Jako przewodnik uczył ludzi miłości i szacunku do gór, aż do czasu jego przedwczesnej i tragicznej śmierci w wieku 52 lat.
Nagroda Naczelnika TOPR za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach przyznana została filmowi „Vertical Sailing Greenland" w reżyserii Sean'a Villanueva. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności.
Jury zdecydowało również o przyznaniu specjalnej nagrody filmowi „Verticalemente Demodé" w reżyserii Davida Carrari. Film pokazuje wspinaczkę w oryginalny i ekspresyjny sposób przy zachowaniu eleganckiej i oszczędnej formy i stylu.
Na konkurs filmowy wpłynęło 76 filmów z wielu krajów. Do konkursu zakwalifikowano 27 obrazów o różnorodnej tematyce – od sportowej, wspinaczkowej przez etnograficzną, reporterską do przyrodniczej. Zapierające dech w piersiach dokumenty, reportaże, wspomnienia, obrazy z wielu gór świata przedstawiały bardzo wiele różnorakich wątków. W jury tegorocznego konkursu zasiadali Bernadette McDonald - autorka ośmiu książek o tematyce górskiej, w tym między innymi bestselleru „Ucieczka na szczyt"; Krzysztof Kokoryn – malarz i grafik, autor Spotkaniowego logo oraz plakatów; Mirella Kurkowska – historyk idei, specjalistka od kinematografii; Piotr Morawski - socjolog i reżyser, który ma na koncie kilkadziesiąt zrealizowanych filmów, w tym wiele nagrodzonych; Dariusz Załuski – znany himalaista i reżyser.
Podczas festiwalu można było obejrzeć także kilkadziesiąt filmów poza konkursem z Polski i zagranicy, w tym najlepsze i najnowsze dokumenty tematycznie związane z górami, a także unikatowe archiwalia. Zakopiański festiwal należy bowiem International Alliance for Mountain Film skupiającej najlepsze festiwale górskich filmów na całym świecie. Dzięki współpracy z federacją oraz prestiżowymi festiwalami, w tym Trento Film Festiwal, ma możliwość prezentowania najlepszych filmów ze świata. 8. Spotkania z Filmem Górskim obfitowały także w wiele innych, nie tylko filmowych atrakcji.
Jedną z nich były zawody wspinaczkowe adidas Zako Boulder Power. Przed Dworcem Tatrzańskim, w którym odbywały się projekcje i spotkania z gośćmi, stanęła sztuczna ściana wspinaczkowa, na której odbywały się eliminacje, a następnie półfinały i finały. Zawody były edycją Pucharu Polski Seniorów i Młodzieżowców w bulderingu.

Wyniki podamy wkrótce.