img 20190527 wa0005 0NOWY TARG. Członkowie Nieetatowej Grupy do Działań Poszukiwawczych działającej przy Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu wzięli udział w konferencji pt. „System poszukiwań osób zaginionych – wyzwania XXI wieku” oraz „VI Ogólnopolskich Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych”.

Konferencja oraz ćwiczenia zostały zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, obchodzonego na całym świecie w dniu 25 maja.

Konferencja odbyła się w dniu 24 maja br. na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem było Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim. Wśród gości znaleźli się między innymi przedstawiciele służb mundurowych, środowisk naukowych, fundacji i stowarzyszeń, grup poszukiwawczo-ratowniczych, pomysłodawcy projektów społecznych oraz studenci. Na zaproszenie polskiej Policji w konferencji wziął również udział Frank Hoen - prezes Fundacji Amber Alert Europe – organizacji partnerskiej CPOZ KGP, zrzeszającej operatorów systemów Child (Amber) Alert oraz ekspertów z dziedziny poszukiwań zaginionych z 20 krajów europejskich.

Podczas konferencji kierownik nowotarskiej Nieetatowej Grupy do Działań Poszukiwawczychgrupy podinsp. Marek Karkula, wygłosił prelekcję na temat „Policyjne grupy poszukiwawcze”. Jako inicjator jednej z pierwszych nieetatowych policyjnych grup poszukiwawczych przybliżył uczestnikom konferencji działalność  jednostki i omówił najistotniejsze kwestie dotyczące prowadzonych poszukiwań.

Następnie w dniach 25-26 maja br. członkowie grupy uczestniczyli w „VI Ogólnopolskich Manewrach  Poszukiwawczo-Ratowniczych”na terenie poligonu GROM Group w Czerwonym Borze. W manewrach wzięli udział również grupy poszukiwawczo-ratownicze zrzeszone w PSP, OSP, PCK oraz cywilne stowarzyszenia o charakterze specjalistycznym i ratowniczym.

W tych dniach przeprowadzone zostały symulowane akcje poszukiwawcze z udziałem niemal wszystkich uczestników manewrów. Sztaby dowodziły i nadzorowały prowadzone poszukiwania, sprawnie rozdzielając zadania pomiędzy ćwiczących. Działania poszukiwawcze prowadzono zarówno w porze dziennej i nocnej wykorzystując różne metody i techniki poszukiwań.

Impulsem do założenia Nieetatowej Grupy do Działań Poszukiwawczych były poszukiwania dziecka w 2010 roku, które policjanci z Nowego Targu prowadzili wspólnie z podhalańskimi goprowcami. Od rozmów udało się przejść do konkretów i 11 kwietnia 2011 roku KPP w Nowym Targu zawarła porozumienie o współpracy z Grupą Podhalańską GOPR w Rabce-Zdroju. Grupa poszukiwawcza blisko współpracuje z Grupą Podhalańską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Policjanci wchodzący w skład grupy przechodzą systematyczne szkolenia wspólnie z goprowcami, z którymi nie tylko poszukują zaginionych, ale także pilnują bezpieczeństwa na narciarskich stokach. Do tej pory grupa uczestniczyła w 34 akcjach poszukiwawczych. W 2014 r., dzięki współpracy z Euroregionem TATRY, w ramach realizacji mikroprojektu ze środków Unii Europejskiej kupiono m.in. quad z alternatywnym napędem na gąsienice, zestaw GPS i gogle noktowizyjne. Następnie z funduszy urzędu wojewódzkiego kupiono samochód terenowy Mitsubishi Pajero i kolejnego quada i przystosowaną do jego transportu przyczepę. Członkami grupy są funkcjonariusze - ochotnicy na co dzień pracujący w różnych komórkach nowotarskiej komendy oraz podległym Komisariacie Policji w Rabce Zdroju. Do nieetatowej grupy zgłosili się sami i dziś jest ich czternastu. Członkowie grupy to pasjonaci gór, a wielu z nich jest przewodnikami górskimi.

Przeprowadzona konferencja, manewry i szkolenia stanowią bardzo ważny element szkoleniowy wszystkich zaangażowanych w poszukiwanie osób zaginionych. Pozwalają doskonalić umiejętności i wzmacniać współpracę z innymi instytucjami i osobami zaangażowanymi w poszukiwanie zaginionych.

Więcej informacji i zdjęć z konferencji:

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/174027,Konferencja-System-poszukiwan-osob-zaginionych-wyzwania-XXI-wieku.html

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/174094,VI-Ogolnopolskie-Manewry-Poszukiwawczo-Ratownicze-Czerwony-Bor-2019-cwiczenia-zo.html

Inf KPP Nowy Targ