Unijne środki pójdą na SOR Fot. Anna SzopińskaPOWIAT NOWOTARSKI. Kolejne znaczne dofinansowanie z Unii Europejskiej zdobył Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu. W 85 procentach pokryje ono koszt remontu pomieszczeń oraz zakupu sprzętu medycznego dla oddziału ratunkowego, umożliwiając dalszą poprawę warunków i podwyższanie standardu oraz poziomu referencyjnego tego oddziału.

Stan przed remontem Fot. Anna SzopińskaWartość całegoStan przed remontem Fot. Anna Szopińska projektu W trakcie prac Fot. Anna Szopińskaprzekracza Odnowione pomieszczenia Fot. Anna Szopińska3 miliony złotych, a wysokie dofinansowanie udało się pozyskać w ramach programu „Poprawa standardów działania systemu ratownictwa medycznego przez modernizację i zakup niezbędnych urządzeń medycznych dla SOR Szpitala w Nowym Targu".

Unijne pieniądze umożliwią wyposażenie każdego z obszarów SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) we własny niezależny sprzęt medyczny, znajdujący się w określonym miejscu i niezbędny do ratowania życia ludzkiego w sytuacji, gdy liczą się sekundy.

Szpital zakupi m.in: analizator parametrów krytycznych, kardiomonitory (8 sztuk, wraz centralą) na sale obserwacyjne, respiratory, wózki anestezjologiczne/reanimacyjne, aparat do znieczulenia.

W zakres prac budowlanych wchodzą natomiast: wymiana ślusarki okiennej, drzwiowej, wymiana sufitów podwieszonych, remont i wymiana posadzek. Prace nad przygotowaniem inwestycji ruszają już od stycznia 2013 roku i jeśli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z zakwalifikowanym do konkursu harmonogramem projektu, to od końca III kwartału 2013 r. odnowiony SOR będzie służył pacjentom. Umowę o dofinansowanie podpisano z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w Warszawie, a planowany termin rozliczenia projektu to koniec grudnia przyszłego roku.

Dodajmy, że już wcześniej, bo od wiosny tego roku remonty, przebudowy i modernizacje na SOR prowadził Szpital własnym sumptem i systemem gospodarczym, przy większości prac wykorzystując swoje ekipy.