P3480112NOWY TARG. – Prognozowane są burze, nawet z gradem i będziemy na sytuację reagować elastycznie – zapowiedziała Elżbieta Jaworska, sędzia główny, podczas odprawy przed wypłynięciem. 78. Edycja Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego zapisała się liczbą uczestników jeszcze mniejszą niż w ubiegłych latach. Rewelacyjnie, jak zwykle, dopisali natomiast kibice, ucieszeni imprezą, która już prawie 80 lat wpisuje się w pejzaż miasta i muzyką New Market Jazz Bandu, który tradycyjnie koncertuje przed otwarciem.

 Spod kładki nad Czarnym Dunajcem, przy Hali Lodowej, do trzydniowej przygody z „Harnasiem polskich rzek” wystartowało ok. 200 spływowiczów. W większości jest to stara gwardia – wytrawni wodniacy zaprawieni w różnych warunkach, lecz nie brakuje też wciągniętych w kajakowy sport dzieci. A towarzystwo - międzynarodowe: osady z Polski, Niemiec, Węgier oraz w niewielkiej liczbie z Czech, Słowacji, Anglii. Część z nich to weterani z 45-, nawet 50-letnim nawet uczestnictwem w Spływie. Jeśli chodzi o sprzęt – udział brał tylko jeden „składak”. Wśród jedynek, dwójek i większych osad, nurt Dunajca uniósł też kilka pontonów.

P3480163

Imprezę organizowaną przez Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec”, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa i Prezydenta Miasta Krakowa, oficjalnie otworzył burmistrz Grzegorz Watycha. Towarzyszyły temu dźwięki dunajcowego hymnu i wciągnięcie flagi na maszt. Władze Krakowa reprezentował kiedyś wierny uczestnik Spływu na Dunajcu, były wiceprezydent, a teraz szef holdingu komunalnego - Tadeusz Trzmiel. Szkoda, że tym razem brakło kajakowego wyczynowca Aleksandra Doby, który nieraz z przyjemnością pojawiał się na Spływie.

P3390822

Rozpoczynające się w Nowym Targu trzydniowe zmagania z na wodzie to jedna z najstarszych - nawet na świecie - i największych w Europie masowych imprez wodniackich. Jej współorganizatorami są samorządy miast i gmin, przez obszar których biegnie licząca 70 km trasa Spływu: Nowy Targ, Czorsztyn, Krościenko i Łącko. Spływ - jako impreza pięciogwiazdkowa – zaliczany jest do cyklu zawodów Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego. Figuruje też w kalendarzu imprez PTTK.

Do zweryfikowanych na starcie uczestników trzeba doliczyć jeszcze kilkadziesiąt osób ze służby medycznej, zespołu sędziowskiego, obsługi, spływowego radia i kronikarzy. 78. Edycji komandoruje jedna z ikon Spływu – Zbigniew Mizerek, wspierany przez kolejną ikonę - Andrzeja Gosztyłę.

P3480084

Swobodne płynięcie z Nowego Targu do Mizernej wypełni pierwszy dzień. Drugiego dnia spływowicze pokonają etap ze Sromowiec Wyżnych do Krościenka, z crossem na odcinku od Sromowiec Wyżnych do Niżnych. W sobotę popłyną z Krościenka do Jazowska. Na kolejnych biwakach, po zakończeniu etapów, będzie, jak zwykle, kwitło życie towarzyskie. Główne trofeum – Kryształowy Puchar Dunajca – zdobędzie załoga, która uzbiera najwięcej punktów.

P3390885

Zawodnicy, jak zwykle, byli ostrzegani, że trzeba omijać progi: przy złączach Dunajców i w Waksmundzie, przenosząc kajaki brzegiem. Ze względu na burzowe prognozy – organizatorzy prosili też o schowanie metalowych elementów, nawet wioseł z kewlaru. W newralgicznych punktach 70-kilometrowej trasy oczywiście czuwają ratownicy. Oni też będą wszystkich ściągać z tafli Jeziora na lewy brzeg w Mizernej.

78. Spływ

Fot. Anna Szopińska