sniekkrupowki2ZAKOPANE. Dobra wiadomość dla tych, którzy korzystają z sieci T-Mobile. W stolicy Tatr została uruchomiona najnowocześniejsza sieć tej telefonii w Europie. PTC, operator sieci T-Mobile zakończył bowiem wymianę stacji bazowych na terenie Zakopanego i okolic.

To właśnie dzięki tym zmianom sieć ma nieporównywalnie większy zasięg na terenie miasta, Białego Dunajca, Czarnego Dunajca, Poronina, Kościeliska, Cichego i Bukowiny Tatrzańskiej. Są też szybsze połączenia z Internetem mobilnym oraz wyższa jakość połączeń, także tych telefonicznych. Spółka zapewnia, że rozwiązania technologiczne, które udostępniono w wyniku modernizacji są najnowocześniejsze w skali całej Europy. - Dzięki modernizacji znacznie poprawiono zasięg i jakości sieci 3G w mieście
i na jego obrzeżach. Średni poziom pokrycia siecią 3G w Zakopanem wzrósł o ponad 26 punktów procentowych wewnątrz budynków i o blisko 60 pp na zewnątrz. W czasie prac poprawiony został również zasięg sieci GSM, który w chwili obecnej pokrywa blisko 100% powierzchni miasta. Wyniki te osiągnięto dzięki znacznemu zwiększeniu liczby stacji bazowych, z których mogą korzystać klienci T-Mobile. Sieć 3G obsługuje obecnie 25 stacji bazowych wobec 9 przed przeprowadzeniem prac, co oznacza wzrost o 178%.
To nie koniec dobrych wiadomości dla użytkowników sieci. Jak zapewnia spółka firma przeprowadziła też pełną optymalizację działania sieci, co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost komfortu korzystania z usług telefonii mobilnej i Internetu. - W czasie testów przeprowadzonych z użyciem specjalistycznego samochodu, pozwalającego zbadać jakość i szybkość działania mobilnego średnia prędkość ściągania danych wyniosła ponad 12 Mbps.
Jest i inny równie ważny plus przeprowadzonych prac. Nowe rozwiązania zastosowane przez PTC są nie tylko najnowocześniejsze, ale również i energooszczędne i proekologiczne. - T-Mobile wykorzystuje tzw. inteligentne BTSy, które w zależności od aktualnego obciążenia wyłączają automatycznie niewykorzystywane sektory zużywając w ten sposób mniej energii. Ponadto stacje bazowe wykorzystują szereg proekologicznych rozwiązań takich, jak np. system do wentylacji konstrukcji wiatrem lub ogrzewania energią cieplną z ziemi. Dzięki temu zużycie energii zostaje ograniczone o 20-40%