kolejl191NOWY TARG. Od Lasku w stronę nowotarskiej stacji PKP posuwa się – teraz już intensywnie – modernizacja linii kolejowej. C.k. austriacki most kolejowy na Czarnym Dunajcu tymczasem wyłonił się z sieci rusztowań.

Prace na odcinku od Sieniawy do okolic ul. Grel zaczęły się we wrześniu. Cztery tygodnie temu weszły w granice Nowego Targu. Polegają one na wymianie torów wraz z wykonaniem odwodnienia. Równolegle trwa przebudowa sieci trakcyjnej, montowane są też kable dla urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Na trasie od Chabówki do Nowego Targu pasażerowie korzystają przez ten czas z transportu zastępczego podstawianego przez PKP. Ten etap – jak informuje rzecznik PKP PLK w Krakowie, Piotr Hamarnik – zakończą się tuż przed świętami, 20. grudnia. Do tej pory zostanie już oddany budynek dworca PKP po rewitalizacji.

Od świąt do zakończenia ferii, czyli do 24. lutego, pociągi będą jeździć tym odcinkiem bez przeszkód. Natomiast potem rozpocznie się kolejna faza robót – będzie to modernizacja obejmująca stację PKP.

kolejl192

Zmodernizowany i podniesiony ok. 50 cm względem istniejącej platformy zostanie peron numer 2, co ułatwi podróżnym wsiadanie do pociągu. W ramach dojścia do peronu powstaną 2 szyby windowe wraz z kładką dla pieszych. Stacja zyska nowe oświetlenie i system nagłośnieniowy. Plam modernizacji uwzględnia też elementy małej architektury: wiaty przystankowe, ławki, tablice informacyjne, gabloty, stojaki na rowery.

Poddawany generalnemu remontowi c.k. austriacki most kolejowy na Czarnym Dunajcu, wznoszony w 1903 roku, tymczasem wyłonił się z rusztowań. Prace rozpoczęte przed wrześniem i prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, są już mocno zaawansowane.  

Potężna żeliwna konstrukcja z czasów miłościwie panującego Franciszka Józefa ostatni gruntowniejszy remont przechodziła w roku 1967. Od tej pory kolej tylko doraźnie uzupełniała ubytki w podkładach. Modernizacja nie zmieni tej zabytkowej i wciąż żywotnej kompozycji kratownic, stężeń, podłużnic i poprzecznic. Jedynie stalowe dźwigary zostaną wzmocnione nakładkami z blach. Wszystkie ogniska korozji i fragmenty starej powłoki musiały zostać wyczyszczone. Cała konstrukcja zostanie pokryta nową powłoką, zabezpieczająca elementy stalowe przed korozją.

kolejl193

Przyczółki betonowo-kamienny – z bloków piaskowca - oraz betonowy, również zostaną oczyszczone z zabrudzeń i mchu. Ubytki betonu trzeba uzupełnić. Planuje się wykonanie dodatkowego płaszcza betonowego wzmacniającego podpory. Remont mostu wszedł właśnie w drugą fazę, a prace – jak i w przypadku linii kolejowej - mają się zakończyć do 20. grudnia.

Modernizacja prowadzona teraz na odcinku od Sieniawy do Nowego Targu jest elementem o wiele szerszej inwestycji, czyli modernizacji na liniach do Zakopanego, której koszt sięga prawie miliarda zł, a ma ona poprawić bezpieczeństwo pasażerów i komfort ich podróży, także skrócić czas jazdy. Koszt robót zaplanowanych i wykonywanych między Chabówką a Zakopanem wyniesie 330 milionów. Inwestorem jest spółka Polskie Linie Kolejowe.

Przebudowa linii kolejowej

Fot. Anna Szopińska