niepodl192NOWY TARG. Dwa poczty sztandarowe i 2,5-godzinna patriotyczna gala przy wypełnionej do ostatnich krzeseł sali koncertowej w Szkole Muzycznej. W przeddzień Święta Niepodległości, podczas uroczystej akademii, odznaczenia odebrało dziesięć osób i jeden zespół. 101. rocznica wskrzeszenia wolnej Polski była w stolicy Podhala okazją do uhonorowania tych, których praca i społeczna działalność świecą przykładem miłości do małej ojczyzny. Lub – czynni gdzie indziej – rozsławiają ją, pamiętając o swoim rodowodzie.

W okolicznościowej mowie przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Luberda, mówił o darze wolności i pytał o entuzjazm, który powinien towarzyszyć jej spadkobiercom.

Może nie przejawia się on dziś w tłumnych demonstracjach, ale na pewno jest kanwą tego, co czyniło i wciąż czyni wielu wspaniałych Nowotarżan.

Przyznawane co roku odznaczenia „Zasłużony dla Miasta Nowego Targu” nagrodziły Józefa Różańskiego, Stanisława Snopka, Bartłomieja Topę i zespół regionalny „Śwarni” kierowany przez Marcina Kudasika.

To z powodu seniora wśród odznaczonych na sali znalazły się liczna delegacja nowotarskiej OSP i reprezentacja nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, pojawił się też poczet sztandarowy Klubu Hokejowego Podhale.

- Czym byłby Nowy Targ bez Józka Różańskiego? Czym byłby nowotarski hokej, gdyby nie położył on podwalin pod pierwszą drużynę i jej zwycięstwa? – pytał b. burmistrz Czesław Borowicz, po laudacji z bogatym rejestrem funkcji i dokonań, wygłoszonej przez reprezentującego jednostkę druha Marcina Waligórskiego.

niepodl191

Sam uhonorowany ze wzruszeniem i sentymentem mówił o swoich rodzinnych związkach ze strażą, a odznaczenie postanowił dedykować wujowi Andrzejowi Różańskiemu, synowi założyciela nowotarskiej OSP, który w Drużynach Podhalańskich poszedł walczyć o Polskę i padł w walkach pod Rawą Ruską w nocy z 11. na 12. maja 1919 roku.

- Nie dajcie zginać hokejowej drużynie!... – prosił natomiast Stanisław Snopek, komentator sportowy i szef działu hokeja na lodzie w TVP, sławiący rodzinne miasto jako kuźnię hokejowych talentów.

Tak on, jak i kolejny odznaczony – Bartłomiej Topa, mieli w swoich szkolnych latach epizody nie tylko sportowe, ale i teatralne. Wzięty i ambitny aktor słowa wielkiej wdzięczności miał zwłaszcza dla rodziców i pedagogów, którzy ukierunkowali i jego, i rodzeństwo ku przyszłej karierze.  

Marcin Kudasik odznaczenie przyjmował w asyście swoich zespołowiczów, jako nagrodę za ich wspólną pracę i osiągnięcia. Przyszło mu jednak chwilę później odbierać kolejne odznaczenie – wśród pięciu honorowanych za dokonania na niwie kultury.

W tym szeregu towarzyszyli mu: Piotr Burcan – chórmistrz i aranżer, kierujący w Nowym Targu chórem Uniwersytetu Trzeciego „Srebrne Nutki”; Maciej Warpecha – niestrudzony, szalenie pracowity i swoim zapałem wciąż przyciągający młodzież szef „Hyrnych”; Stanisław Krzak odpowiedzialny w MOK-u za wydarzenia literackie i teatralne, także komisarz dorocznego Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda oraz Piotr Augustyn – organista, nauczyciel, kompozytor i dyrygent Chóru „Echo Gorczańskie”, mocno zaangażowany w życie muzyczne stolicy Podhala.

niepodl193

- Ja też mam pewne zasługi dla sportu, bo uczniom, którzy nie wykazują chęci ani predyspozycji, zawsze doradzam: „Idźcie grać w hokeja”… - zażartował on po dekoracji.  

Novum były Medale Pamiątkowe za zasługi dla propagowania historii wojskowości i ocalanie żołnierskich grobów. Ppłk Paweł Wójcik – szef Wojskowej Komendy Uzupełnień, jedno z nich przypiął do klapy pana Adolfa Szpytmy – emerytowanego nauczyciela, niezapomnianego dyrektora SP Nr 5, wiernego autora „Almanachu Nowotarskiego”, gdzie odtwarza historię zakładów przemysłowych i obiektów, które w przeszłości styulowały rozwój miasta i członka zespołu redakcyjnego tego rocznika, także autora (wraz z synek Jackiem) albumowej monografii „Cmentarz nowotarski – część zabytkowa”. Pan Adolf jest też fotografikiem – dokumentalistą i posiadaczem bogatego archiwum. Drugi odznaczony Medalem Pamiątkowym to dr Robert Kowalski – kierownik Muzeum Podhalańskiego, autor kilku książek i kilkudziesięciu publikacji o charakterze naukowym lub popularnonaukowym, organizator konferencji, wystaw i rekonstrukcyjnych wydarzeń, inicjator przedsięwzięć badawczych, członek wielu stowarzyszeń historycznych stowarzyszeń.

niepodl194

Na artystyczną część akademii złożyły się występy imponujących poziomem i talentem wokalistek z SEPTYMY, w pięknym patriotycznym repertuarze. Wisienką na tym torcie był występ dojrzałej już estradowej osobowości – Magdy Panek,  z gitarowym akompaniamentem Dawida Brynkusa.

„Hyrni” natomiast weszli na scenę mocną grupą, z muzyką – i w młodszym, i w starszym składzie, a Maciej Warpecha zaprosił jeszcze do kompanii i do tańca obecnych na sali „Śwarnych”. Góralskość w najlepszym wydaniu wieńczyła więc nowotarską galę w przeddzień Święta Niepodległości. Przypominając, że oprócz historycznej pamięci, dokonań na niwie sportu i kultury – ducha miasta tworzy zaangażowany i kreatywny regionalizm.

Poniedziałkową część obchodów rozpocznie o godz.10.30 Msza Św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie" pod dyr. Piotra Augustyna w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Po Mszy Św. odbędzie się przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańców na Rynek pod Ratusz.

Tam zaplanowano wystąpienie burmistrza Grzegorza Watychy i złożenie wiązanek. Następnie wraz z Miejską Orkiestrą Dętą, chórami „Gorce", „Echo Gorczańskie" i chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku będziemy wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.

Akademia z odznaczonymi

Fot. Anna Szopińska