DSC 2058

W tym roku już po raz dwudziesty ósmy zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To znana niemal na całym świecie inicjatywa, w którą angażują się chętnie gwiazdy sportu, aktorzy, celebryci i politycy. Wolontariuszy WOŚP można spotkać nie tylko w wielkich miastach, są i u nas.

Najbliżej zlokalizowane sztaby znajdują się w Zakopanem (ZSHT oraz SP nr 5), w Szkole Podstawowej w Stasikówce i w Nowym Targu - Akcja Serca. Z tym ostatnim współpracuje Szkoła Podstawowa w Białce Tatrzańskiej za pośrednictwem nauczycielek: Moniki Iwan-Baran, Elżbiety Wolanin i Agnieszki Wojtanek, które zapoczątkowały granie z orkiestrą 9 lat temu. Dołączyły do nich także szkoły z Jurgowa, Czarnej Góry 1 i 2, Brzegów i Leśnicy. Obecnie panie koordynują pracę 160 wolontariuszy, z których połowę stanowią Białczanie. W akcję angażują się też nauczyciele ze współpracujących szkół. W zeszłym roku razem uzbierali 58 515 złotych. Uczniowie od najmłodszych lat zbierają pieniądze i nie planują przestać. Najmłodsi wolontariusze są uczniami trzeciej klasy szkoły podstawowej, a część z nich kwestowała już rok temu.

Nawet absolwenci szkoły przychodzą się zapisywać i są wolontariuszami. Są opiekunami grup, które zbierają. Co roku jest ich więcej. – mówi nam pani Monika.

Wszyscy chętnie wspierają inicjatywę. Każdej zimy wolontariusze mogą liczyć na gorącą herbatkę i ciepły posiłek na wszystkich stokach w Białce i okolicznych miejscowościach. Mogą też za darmo wjeżdżać na górę wyciągów, by tam zbierać datki. Policja Bukowina przeszkoliła dzieci na temat zasad bezpieczeństwa podczas zbierania. Funkcjonariusze zobowiązali się też do kontroli miejsc zbiórek.

Gdzie zatem możemy spotkać wolontariuszy? Na każdym wyciągu narciarskim w Białce Tatrzańskiej, w Jurgowie, Czarnej Górze i Leśnicy, a także w centrum Białki (w okolicy Kantoru Białka) i pod Termami Bukowina. Będą zbierać pieniądze na sprzęt medyczny już w najbliższą niedzielę. Dzięki ich bezinteresownej pracy nawet w środku zimy robi się cieplej na sercu, więc wrzućmy grosik lub dwa do puszki, aby wspomóc ich starania.

Tekst i foto: Anna Zubek

DSC 2054