główne business 861325 1920

Banki komercyjne działające na terenie Polski oferują rozmaite produkty, dzięki którym uzyskiwać można finansowe wsparcie. Jednym z takich jest kredyt konsolidacyjny, który wyróżnia się od innych nieco innymi zasadami współpracy. Kredytobiorca nie otrzymuje środków pieniężnych, w tym przypadku zobowiązanie ma być dla niego pomocą w spłacie innych kredytów. Poznaj ten produkt oddłużeniowy lepiej i zdecyduj, czy warto taki zaciągać. Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny łączy kilka zobowiązań kredytowych w jedno. Oznacza to, że kredytobiorca decyduje się przenieść wszystkie albo tylko wybrane kredyty do jednego bank. Nowy bank spłaca zobowiązania w innych instytucjach i oferuje jedno połączone, z jedną comiesięczną ratą do spłaty. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści.

Kredyty warto łączyć, jeśli zobowiązania finansowe były zawierane już jakiś czas temu i nie do końca na korzystnych warunkach. Te proponowane obecnie są o wiele bardziej atrakcyjne. Może okazać się, że połączona suma rat wszystkich zobowiązań jest niższa aniżeli tych, które były dotychczas spłacane oddzielnie.

Co więcej, kredyt konsolidacyjny daje spory komfort spłaty. Kredytobiorca od teraz współpracuje tylko z jednym bankiem i reguluje jedną ratę, w jednym terminie i na jeden rachunek bankowy.

Niektóre banki nie tylko łączą kilka zobowiązań kredytowych w jedno, ale oferują też swoim klientom dobranie dodatkowych środków. Dzięki temu kredytobiorca zdobywa pieniądze i cieszy się jedną, najczęściej niższą ratą.

Pamiętajmy, że kredyt konsolidacyjny wymaga dokładnie takiej samej weryfikacji zdolności kredytowej. Każdy bank analizuje raporty BIK oraz sprawdza historię kredytową. Od swoich klientów żąda też potwierdzenia wysokości oraz źródła generowania zarobków. W ten sposób minimalizuje ryzyko kredytowe, a więc upewnia się, że potencjalny klient jest wiarygodny oraz wypłacalny.

Co ważne, każdy kredytobiorca, który chce zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, musi uprzednio sprawdzić aktualną zdolność. Może okazać się, że bank wyda decyzję negatywną, która zostanie zapisana w BIK i będzie wpływać niekorzystnie na jego wiarygodność w przyszłości.

Aby mieć gwarancję otrzymania takiego zobowiązania i móc cieszyć się spłatą połączonych kredytów na nowych warunkach, warto wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej dostępny na Totalmoney. To narzędzie szybko oszacuje możliwość spłaty nowego wsparcia finansowego i da pewność, że kredyt konsolidacyjny rzeczywiście zostanie udzielony.

Kredyt konsolidacyjny jako produkt oddłużeniowy

To pewne, że kredyt konsolidacyjny traktowany jest jako jeden z lepszych produktów oddłużeniowych. Wszystko dlatego, że połączenie wszystkich zobowiązań kredytowych odbywa się na lepszych warunkach. Do tego nowy kredyt udzielany jest na dłuższy okres, więc comiesięczne raty są odpowiednio niższe. Daje to szansę na odzyskanie płynności finansowej i możliwość regulowania należności w wyznaczonym terminie, bez zbędnych opóźnień czy zadłużeń. Pamiętajmy też, że kredyt konsolidacyjny umożliwia otrzymanie dodatkowych środków, które mogą zostać przeznaczone na spłatę innych zobowiązań czy długów.

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Trzeba wziąć pod uwagę, że każdy bank komercyjny działający na terenie naszego kraju, stosuje własną politykę kredytową. Właśnie dlatego trzeba uważnie dobierać kredyt konsolidacyjny, bo każdy produkt tego rodzaju wiąże się z zupełnie innymi warunkami. Nie zawsze takie zobowiązanie się opłaca, ponieważ dodatkowe koszty, prowizje czy zbyt wysokie oprocentowanie sprawi, że kredytobiorca będzie stratny o wiele więcej, aniżeli poprzez spłatę rat kilku kredytów na dotychczasowych zasadach.

Odpowiednim narzędziem do weryfikacji co najmniej kilku ofert bankowych jest porównywarka kredytów. Taki ranking znaleźć można na niezależnych portalach o tematyce finansowej. W zestawieniu znajdują się kluczowe kryteria, które mówią o atrakcyjności oraz opłacalności zobowiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Kalkulator to zaś kolejne narzędzie, które warto uwzględnić przy wyborze konkretnej oferty. Ten wyliczy wszelkie koszty, jakie wiążą się z realizacją połączenia co najmniej kilku zobowiązań kredytowych.

W rankingach kredytowych, pod uwagę warto brać wskaźniki, takie jak oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty, okres trwania umowy kredytowej, dodatkowe koszty oraz RRSO i wszelkie warunki. Nie wszystkie instytucje bankowe oferują na przykład dodatkowe środki. Rankingi muszą być obiektywne i aktualne. Banki proponują kolejne oferty nawet kilka razy w miesiącu, dlatego też należy patrzeć na datę publikacji danego zestawienia.

Co ważne, rankingi czy kalkulatory kredytowe nie stanowią konkretnej oferty kredytowej. Są jedynie szacowaną propozycją, natomiast tę ostateczną kredytobiorca pozna dopiero po wysłaniu wniosku o kredyt konsolidacyjny oraz weryfikacji jego zdolności kredytowej.