image044

Na kolejnym Balu u Starosty Nowotarskiego doskonale bawiło się doborowe towarzystwo ludzi z szeroko otwartymi sercami. Wspaniała zabawa jak zwykle szła w parze z dobrymi uczynkami. Mottem przewodnim Balu u Starosty Nowotarskiego były słowa Księdza Jana Twardowskiego:” Ubogi to ten co ma i z nikim się nie dzieli”.

Nie byli „ubodzy” uczestnicy Balu. Wspaniale potrafili się podzielić z innymi tymi, którzy pomocy potrzebują. Dochód z biletów i aukcji charytatywnej przeprowadzonej podczas zabawy przeznaczony był na zakup samochodu dla potrzeb podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Odrowążu Podhalańskim. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Odrowążu Podhalańskim istnieją od 1 stycznia 2002 roku. Jest to placówka pobytu dziennego, w której odbywają się zajęcia w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej. Celem działania warsztatów jest aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zmierzającego do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną samodzielnego i aktywnego życia. Terapia zajęciowa prowadzona jest w formie grupowej lub indywidualnej w pracowniach: gospodarstwa domowego, krawiecko - dziewiarskiej, plastycznej, ogrodniczej, stolarskiej i rzemiosł różnych, tkackiej, komputerowo- muzycznej. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Odrowążu Podhalańskim przyjęły imię Ks. Wita Maśnickiego.

Pochodzący z Załucznego Wit Maśnicki wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam ukończył seminarium. Był znanym i cenionym duszpasterzem, pełnił posługę proboszcza. Wybudował kościół pw. św. Wojciecha w amerykańskiej miejscowości Elizabeth. Nigdy nie zapomniał o swoich rodzinnych stronach. W Załucznem zbudował kaplicę, w której do dzisiaj odprawiane są Msze św., pomógł w dokończeniu domu dla dzieci niepełnosprawnych w Białce Tatrzańskiej. W testamencie zapisał sporą kwotę na budowę domu dla sierot w Odrowążu Podhalańskim. To właśnie m.in. z tych środków wybudowano dom, w którym mieści się prowadzony przez krakowską Caritas Warsztat Terapii Zajęciowej. Warsztat Terapii zapewnia opiekę i terapię ponad 40 podopiecznym., Kierownikiem Warsztatów jest Pani Monika Bukowska. Caritas Archidiecezji krakowskiej prowadzi 52 placówki, w tym kilka szkół, głównie na terenie Krakowa. Zadanie realizowane jest wspólnie z Powiatem Nowotarskim, Finansowane ze środków PFRON i Powiatu. Dyrektorem Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest Ksiądz Andrzej Kamiński.

Podczas Balu u Starosty Nowotarskiego, który odbył się w Hotelu Ibis Styles w Nowym Targu udało się zebrać ponad 50 tysięcy złotych. Do wspólnej zabawy i pomocy innym Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber zaprosił 160 osób wśród, których byli: samorządowcy z powiatu i gmin, przedsiębiorcy, pracownicy szpitala, urzędu starostwa oraz liczni inni goście. Gościom Balu u Starosty Nowotarskiego do tańca przygrywał zespół „Sizal”. Gwiazdą wieczoru była Jagoda Kret uzdolniona wokalistka, która jako uczestniczka i finalistka show muzycznego „The Voice of Poland” zjednała sobie sympatie tysięcy ludzi w całej Polsce i wszystkich jurorów. Pochodząca z Nowego Targu wokalistka karierę muzyczną rozpoczęła od w "The Voice of Poland" ale już wcześniej odnosiła sukcesy - zajęła 2. miejsce w przeglądzie Młodych Talentów 2011 na Orawie, a także dostała się do półfinału Festiwalu Piosenki Francuskiej w Krakowie. Bierze udział w różnych projektach muzycznych, zbiera doświadczenie na scenie, pisze teksty. Do pierwszych z nich wspólnie z Michałem Grobelnym skomponowała muzykę. Wystąpiła na opolskiej scenie w Konkursie Debiutów. Została jednym z laureatów Jarocińskich Rytmów Młodych. Zaśpiewała na Jarocin Festiwal. Z początkiem 2019 roku dołączyła do projektu stworzonego przez wytwórnię Kayax, „My Name Is New” ,prezentując singiel pt: „5 Kroków”. Niedawno premierę miał jej najnowszy singiel pt. „Wodospad”. Prawdopodobnie w tym roku pojawi się jej pierwszy debiutancki album.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli Bal u Starosty Nowotarskiego w roku 2020 serdecznie dziękujemy.