wierch rusinski

Przypomnijmy, że wczoraj w okolicy górnej stacji wyciągu Rusin Ski w Bukowinie Tatrzańskiej doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Wiejący mocno wiatr spowodował oderwanie się dachu wypożyczalni sprzętu narciarskiego, który z impetem uderzył w znajdujących się tam wczasowiczów - matkę z dwoma córkami oraz spokrewnionego z nimi nastolatka.

Wskutek uderzenia matka i młodsza z córek poniosły śmierć na miejscu, starsza w wyniku odniesionych obrażeń zmarła wieczorem w nowotarskim szpitalu. Ojciec rodziny przebywa w szpitalu w skutek doznanego wstrząsu psychicznego. Hospitalizacji podlega również nastolatek, który uderzony został przelatującym dachem w głowę, ma też uraz barku.O wyniki kontroli pytamy nadzór budowlany w Zakopanem:

- W czasie kontroli ustaliliśmy, że w rejonie górnej stacji kolei wyciągu Rusin Ski został ustawiony tymczasowy obiekt budowlany. Jest to naczepa przystosowana jako obiekt usługowy – wypożyczalnia. Ściany zostały obłożone elementami drewnianymi, a dach to stalowa blacha. W wyniku podmuchu wiatru dach został zerwany, uderzył w przebywające tam osoby, czego skutek był jak wiadomo śmiertelny dla trzech kobiet. Wypożyczalnia postawiona została na gruncie rolnym, nie posiadała żadnego pozwolenia. – mówi nam inspektor Jan Kęsek.

Wiemy, że obiekt pełnił funkcję wypożyczalni, więc podlega pod przepisy prawa budowlanego. Do mocowania dachu zostały użyte niewłaściwe śruby, a sama konstrukcja wykonana była niedbale. 

Pytamy jakie będą dalsze kroki w tej sprawie:

- Zostało wszczęte postępowanie administracyjne mające na celu usunięcie samowoli budowlanej. Do tego dochodzą oczywiście konsekwencje karne za wypadek - informuje Kęsek. 

Prokuratura rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo. Warto przytoczyć komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Zakopanem z zeszłego roku dotyczący właścicieli i zarządców obiektów budowlanych:

W związku z panującymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - dużymi opadami śniegu, oraz ryzykiem wystąpienia potencjalnych w okresie zimowym zagrożeń -Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zakopanem przypomina właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, o obowiązku utrzymywania i użytkowania obiektu zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity z 2018r. Dz. U. poz. 1202 z późn. zm.).

Do obowiązków właścicieli i zarządców należy w szczególności dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku.(…) Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Foto: OSP Bukowina Tatrzańska