2018 02 07 konf01

Dzisiaj dbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, na której przedstawili obostrzenia obowiązujące nas wszystkich.

Zdaniem premiera, jak i ministra zdrowia, są one niezbędne do zapanowania nad rozprzestrzenianiem się wirusa. Premier podkreślił, że ważne jest zrozumienie społeczne dla działań, które podejmuje Państwo, by zapanować nad wzrostem zachorowań, których jest w tej chwili ok. 800. Dotychczasowe działania nie mogą zostać uznane za wystarczające.

Przemieszczać się można  będzie jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami, typu praca, lekarz czy apteka, a także wyprowadzenie zwierząt. Dozwolony jest wolontariat związany z koronawirusem czy pomoc najbliższym. Wyjście z psem czy do sklepu jest niezbędne,  ale nie oznacza, że mamy się gromadzić i grillować ze znajomymi na placach czy bulwarach. Musimy ograniczyć zgromadzenia do zera, a wychodzenia praktycznie do zera.

Bardzo proszę, zostańmy w domu – zaapelował Szumowski.

Ograniczenia dotyczą też transportu publicznego – dozwolona liczba podróżujących to 1 osoba na dwa miejsca siedzące.

Zakaz zgromadzeń nie oznacza, że nie możemy się kontaktować wykorzystując Skype, Messengera czy Whats Up wyjaśniał premier. Zakaz imprez i zgromadzeń nie obejmuje spotkań, w których uczestniczą wyłącznie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia obowiązują. Nie zmienia się sytuacja galerii handlowych czy restauracji.