90664884 3048539441875318 2739729581937262592 o

Aktualna sytuacja zachorowań przedstawiona została przez Sanepid oraz Małopolski Urząd Wojewódzki.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem do dnia dzisiejszego nie potwierdziła wystąpienia zakażenia na terenie powiatu tatrzańskiego. W nowotarskim w dalszym ciągu jest to jedna osoba. Łącznie z obu powiatów kwarantannie zostało poddanych 959 osób. Nadzór epidemiologiczny według PSSE Nowy Targ objął 842 osoby.

 

W całej Małopolsce obecnie potwierdzono 52 przypadki zakażenia koronawirusem. Według danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego najstarsza zakażona osoba ma 74 lata, najmłodsza 12 lat.

20 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 osób – z powiatu nowosądeckiego, po 4 – z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 – z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 – z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po 1 – z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego i innego województwa. Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania

Pojawiła się również informacja o śmierci księdza z Drwini, który zarażony koronawirusem. przebywał w izolacji domowej. Jak podaje portal Bochnia z bliska do księdza na prośbę mieszkańców wezwano policjantów z KPP w Bochni, ponieważ wierni nie mogli się z nim skontaktować od rana. Przybyły na miejsce policjant wszedł na plebanię w specjalnym biologicznym kombinezonie, gdyż ksiądz nie odpowiadał, ani nie otwierał drzwi - był już w bardzo złym stanie. Wezwano do niego karetkę, ratownicy podjęli reanimację, która niestety nie powiodła się. Jak podaje Małopolski Urząd Wojewódzki stosowne organy pracują w sprawie ustalenia przyczyn zgonu. Informuje też, że ksiądz poddany był izolacji domowej, jako że lekarz oceniający stan zdrowia nie stwierdził potrzeby hospitalizacji.

fot: Małopolski Urząd Wojewódzki