img 5675
18 maja 2020 roku minęła 100. rocznica urodzin największego z Polaków – świętego Jana Pawła II. Tą wyjątkową, okrągłą rocznicę świętowali również mieszkańcy gminy Rabka-Zdrój.

W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju odbyła się msza św. z tej okazji, którą sprawował ks. proboszcz Paweł Duźniak. W dobie pandemii nie było możliwości, by miała ona charakter masowy, ale społeczność miasta i gminy reprezentowali na niej burmistrz Leszek Świder i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron, a władze powiatowe radni Marek Szarawarski, Stanisław Kiersztyn i Bartosz Aleksander. Obecni byli również harcerze z Zarytego. Po mszy wszyscy udali się pod Głaz Papieski obok kościoła, a następnie pod Pomnik Papieski w Parku Zdrojowym, przy którym złożyli kwiaty i znicze. Następnie skierowali się pod Biały Dworek i pod tablicę upamiętniająca pobyt w tym budynku Karola Wojtyły w latach 50-tych XX w.. Nie były to jednak jedyne akcenty papieskich obchodów w gminie Rabka-Zdrój. W ramach uroczystości 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Rdzawce odbył się bieg o łącznej długości 100 km, upamiętniającą okrągłą rocznicę urodzin papieskich. Wydarzenie to, które powstało z inicjatywy burmistrza Leszka Świdra i radnego Jacka Latawca, zorganizowali Renata Świder i Jacek Latawiec. Bieg rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia znicza pod pomnikiem Jana Pawła II, po czym wspólnie odśpiewano ,,Barkę''.

Również zuchy i harcerze z Drużyny Wielopoziomowej im. Danuty Siedzikówny „INKI" Hufca Podhalańskiego ZHP, działający w Szkole Podstawowej nr 4 zorganizowali w ramach jubileuszowych obchodów akcję „Zaśpiewaj św. Janowi Pawłowi II” ulubioną pieśń Wielkiego Polaka-Patrioty „Barkę”.

Nie zapomniały o urodzinach św. Jana Pawła II Majeranki. Zespół pod kierunkiem Doroty Majerczyk nagrał piosenkę ”Tobie Ojce Święty”.