koronmalop1POWIAT NOWOTARSKI. 16-tym przypadkiem potwierdzonego zakażenia koronawirusem w powiecie nowotarskim jest młody mężczyzna, który miał kontakt z wcześniej ujawnionym zachorowaniem.

Dlatego też przebywał w kwarantannie. Gdy wystąpiły u niego objawy, został przewieziony do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przeprowadzony test dał wynik pozytywny.

Mężczyzna ten co prawda mieszka na terenie powiatu nowotarskiego, lecz pracuje w powiecie nowosądeckim.

- Kwarantanną została objęta jego rodzina, w liczbie ok. 10 osób – mówi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Przekazaliśmy też informację do powiatu nowosądeckiego i tamtejszy Sanepid również podjął działania, wyznaczając krąg osób z kontaktu. Monitorujemy sytuację.

W całej Małopolsce, według najnowszego raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, do tej pory zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 1863 osób. Do zdrowia wróciło 1291 osób. Ostatnio kobieta w sile wieku, mieszkanka Krakowa, która przebywała w izolacji.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u 5 kobiet i 7 mężczyzn, w wieku od 4 do 75 lat, z powiatu limanowskiego (8 osób), Krakowa (2 osoby) oraz powiatów: nowosądeckiego i nowotarskiego (po 1 osobie). Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

Powiat limanowski – z 8 zakażonymi – przoduje dziś w małopolskiej statystyce i jest to zarazem największa liczba nowych przypadków jednego dnia od początku epidemii. Niektóre zakażenia w powiecie limanowskim są przetransmitowane z Nowosądecczyzny, która – po weselach w Nawojowej i w Podegrodziu – stała się dużym ogniskiem epidemii. Kilka osób to rodzina pacjenta szpitala w Nowym Sączu, u którego koronawirusa wykryto tuż po przyjęciu na oddział neurologiczny. Z powodu zakażeń zamknięte były kościoły w Koninie i w Niedźwiedziu. Wśród zakażonych jest pracownik firmy budowlanej w Nowym Sączu, który zaraził się koronawirusem w pracy, po weselu w Nawojowej, są też dwaj Ukraińcy, ujawnieni w rutynowych testach podczas kwarantanny granicznej i przebywający teraz w krakowskim izolatorium.