goprrr

Piękna pogoda i dobre warunki zachęciły do wypoczynku w górach- przez cały tydzień panował średni oraz duży ruch turystyczny- szczególnie w weekend. Sporo pracy mieli pracownicy GOPR. 

Raport

15.09, wtorek
• Po godz. 15 zgłoszenie wypadku pomiędzy Jaworkami a Durbaszką - kobieta złamana ręka. Na miejsce udaje się zespół ratowniczy i udziela pomocy. Następnie przekazuje do karteki.

18.09, piątek
• Przed godz. 15 informacja o wypadku nad Dziubasówkami na szlaku żółtym na Turbacz, 12-letnia turystka doznała urazu kończyny dolnej. Na miejsce wyruszył zespół z Długiej Polany i po zaopatrzeniu zabrał dziewczynkę do szpitala w Nowym Targu.

19.09, sobota
• Po godz. 11 zgłoszenie o wypadku na górze Bania nad Rabkę- mężczyzna rana kończyny dolnej. Po zabezpieczeniu krwawienia i zaopatrzeniu rany - transport do szpitala w Rabce.
• Przed godz. 13 interwencja w Szczawnicy- zranienie.
• Po godz. 15 wypadek pod szczytem Sokolicy - w wyniku upadku kobieta doznała urazu głowy oraz ogólnych potłuczeń. Po udzieleniu pomocy ratownicy znieśli w noszach Kong poszkodowaną do Krasu i dalej do Opieki Całodobowej w Krościenku. Akcja zakończyła się po godz. 17.
• Przed godz. 16 na Turbaczu GOPR udziela pomocy kobiecie - zachorowanie, transport do Nowego Targu.
• Po godz. 18 kolejne zgłoszenie turysta podczas zejścia z Radziejowej na Białą Wodę napotkał nieprzytomnego ? turystę ? prawdopodobnie pod wpływem alkoholu…
Na miejsce ruszył zespół GOPR wraz z Policją. Na miejscu nie udało się odnaleźć osoby „poszkodowanej”. Ratownicy rozpoczęli poszukiwania w/w osoby z uwagi na „stan” i teren w którym się znajdował. Akcja zakończyła się o 4 w nocy…Nie udało się odnaleźć poszukiwanej osoby.
Niestety co pewien czas mamy do czynienia z tak skrajnym zachowaniem turystów…W trwającą prawie całą noc akcję zaangażowanych było ponad 30 ratowników górskich z Grup Podhalańskiej oraz Krynickiej GOPR…

20.09, niedziela
• Po godz. 9 ratownicy otrzymują informacje o możliwym zaginięciu w Pieninach - ojciec zgłasza brak kontaktu z synem, który wybrał się na rower. Ratownicy GOPR wraz z Policją podjęli działania.
• Po godz. 12 na Turbaczu zespół udziela pomocy osobie z zachorowaniem. Po zbadaniu kobiety transport do Nowego Targu.
• Interwencja w dyżurce, uraz głowy.

W ostatnim tygodniu na terenie GP GOPR odbyły się dwa szkolenia: topograficzne w Paśmie Policy oraz przewodników psów. O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZU, Plus, PKN ORLEN, BMW Polska oraz Tatra.

Źródło: GOPR