121577934 1391411224399666 2176342198535419918 n

W związku z trwającymi opadami śniegu ogłoszono 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Opis stopnia zagrożenia:

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych.

TOPR dodał komentarz do wydanego komunikatu:

Na gładkich powierzchniach typu płyty, trawiaste zbocza, itp. śnieg ma tendencję do zsuwania się.

 

Komunikat turystyczny TPN:

Warunki na szlakach

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Odradzamy wyjść.  Zarówno w partiach reglowych, jak i graniowych mamy świeży opad śniegu. Warunki trudne i niebezpieczne. Śnieg mokry, ciężki. Szlaki nieprzetarte. W wyższych partiach Tatr, w miejscach zacienionych mogą występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w tej części gór jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Pod wpływem ciężaru śniegu (okiść) gałęzie łamią się, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na  niektórych szlakach są powalone i połamane drzewa. Z powodu złych warunków na trasie Palenica Białczańska - Włosienica fasiągi nie kursują.

Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach.

Prowadzone są remonty szlaków: Morskie Oko – Świstówka, w Dolinie Roztoki powyżej Wodogrzmotów Mickiewicza oraz   Dolina Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka - Hala Gąsienicowa - dla rowerzystów mogą pojawić się tam utrudnienia – konieczność przejścia na odcinkach remontowanych. Niewielkie utrudnienia związane z remontem mogą wystąpić również na szlaku z Kuźnic w stronę Kalatówek - przekop łączy. Szlaki te są otwarte, prosimy zachować ostrożność.

Zagrożenia

  • IMGW-PIB: Ostrzeżenie meteorologiczne: śnieg od 8:30/13.10.2010 do 14:00/13.10.2020 wzrost pokrywy śnieżnej 10cm.
  • UWAGA !! Pod wpływem ciężaru śniegu (okiść) gałęzie łamią się, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na  niektórych szlakach są powalone i połamane drzewa.
  • Poślizgnięcie się na śliskiej skale lub trawie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • W przypadku spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

  • Podczas silnego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.

Bieżące warunki i otrzeżenia: http://lawiny.topr.pl

źródło: TOPR, TPN