EkYY81mXYAA60pK

W strefie czerwonej - ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 os. na jedną kasę. Zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej - ogłosił premier.

 W strefie czerwonej znalazły się obecnie 152 powiaty (ludność ta stanowi przeszło 70% mieszkańców Polski). To główne argumenty władz za wprowadzeniem nowych obostrzeń. Założeniem ich jest poprawienie wydolności służby zdrowia, ochrona osób starszych oraz utrzymanie płynności gospodarki.

Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się #koronawirus, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała. Podstawowe zalecenie z wiosny musi wrócić do nas również teraz - #zostańwdomu. (...) Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów - apeluje premier.

Jednocześnie odpowiadając na pytania dziennikarzy o zasiłki dla rodziców młodszych dzieci, premier zaznaczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba - zasiłki będą. W chwili obecnej władze nie planują nauki zdalnej u młodszych uczniów, ze względu na utrzymanie miejsc pracy (rodziców).

Obostrzenia w strefie czerwonej:

EkYW5EdXkAADige

 

Obostrzenia w strefie żółtej:

EkYWPvZXkAAN2Ec

fot: KPRM