2020 11 13 Progi zwalniaj ce przy Szymoszkowej1616

Pięć podwyższonych przejść dla pieszych znajdzie się przy Stacji Narciarskiej Polana Szymoszkowa w Zakopanem. Będzie bezpieczniej dla pieszych, czy gorzej dla kierowców?

Remont drogi Powstańców Śląskich przy Stacji Narciarskiej Polana Szymoszkowa niemal dobiegł końca. Szerokie chodniki, zatoki postojowe dla kierowców oraz dobrze oznaczone zjazdy na posesje powstały po około siedmiu miesiącach prac. Niestety szczęście kierowców nie trwało długo. Wszystko przez wycinane w nowej asfaltowej nawierzchni miejsca pod kostkę brukową, z której powstają podwyższone przejścia dla pieszych.

Będzie bezpieczniej dla pieszych

Na niespełna 800 metrowym odcinku drogi powstaje aż pięć podwyższonych przejść dla pieszych. Taki zabieg ma zmusić kierowców do zwolnienia na odcinku drogi, przez który bardzo często przechodzą piesi. Zimą są to narciarze udający się na stok, a latem wczasowicze, którzy chcą wykąpać się w wodzie termalnej.

2020 11 13 Progi zwalniaj ce przy Szymoszkowej1618

Ograniczenie prędkości do 40 km/h, które obowiązuje w tym miejscu było nagminne łamane przez kierowców. Niewiele pomagały także częste w tym miejscu kontrole prędkości. Podwyższone przejścia dla pieszych, które wymuszają na kierowcach wyhamowanie pojazdów zdają się być idealnym rozwiązaniem sytuacji i zmniejszeniem ryzyka potrącenia pieszego.

Zimą kierowcy będą mieli problem

Pięć podwyższonych przejść dla pieszych skutecznie utrudni podróżowanie kierowcom, zwłaszcza turystom, którzy często mają problem z podjazdem pod wzniesienia zimą.

- Korki, które tu będą się tworzyć zimą, to będzie jakiś koszmar – mówi Andrzej, kierowca z Kościeliska, który kilka razy dziennie przejeżdża tą trasą. - Turyści, którzy przyjeżdżają tu na narty czasem mają problem ruszyć nawet na równej nawierzchni. Teraz jak będą te progi, to mało który da radę pokonać przeszkodę – dodaje kierowca z Kościeliska.

2020 11 13 Progi zwalniaj ce przy Szymoszkowej1622

2020 11 13 Progi zwalniaj ce przy Szymoszkowej1623

2020 11 13 Progi zwalniaj ce przy Szymoszkowej1625

2020 11 13 Progi zwalniaj ce przy Szymoszkowej1635