mikrobiolk200POWIAT NOWOTARSKI. Wątpliwa wiarygodność wyników testów stwierdzających obecność  wirusa SARS-CoV-2 to przedmiot wielu fake newsów i mitów. Jest wszakże w Polsce centralne laboratorium, które  prowadzi  weryfikację wyników badań laboratoryjnych w kierunku COVID-19 w Polsce. To Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Takiej kontroli poddało ono również wyniki i próbki testów przeprowadzonych w Zakładzie Mikrobiologii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego.

Weryfikację przeprowadza się zgodnie z wytycznymi ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób), we wszystkich laboratoriach w kraju, które prowadzą diagnostykę w kierunku COVID-19.

Weryfikacji podlega:
- 5 pierwszych próbek, dla których laboratorium wydało wynik „dodatni”, pozwalający na laboratoryjne potwierdzenie przypadku COVID-19 i zgłoszenie go do krajowego systemu nadzoru epidemiologicznego zgodnie z obowiązującą definicją przypadku

- 10 próbek, dla których laboratorium wydało wynik „ujemy”,  tzn. nie stwierdziło materiału genetycznego SARS-CoV-2 w badanej próbce.

moikrobiol201

Materiał do badania weryfikującego stanowi wyłącznie oryginalna próbka pobrana od pacjenta.

WSZYSTKIE wyniki badań wykonane w szpitalnym laboratorium laboratorium były w 100 procentach zgodne z wynikami Państwowego Zakładu Higieny!

Laboratorium genetyczne zorganizowane przez dr Annę Ślemp- Migiel i funkcjonujące przy Zakładzie Mikrobiologii dysponuje nowoczesnym sprzętem do wykonywania specjalistycznych badań. Pracownia wyposażona jest w m. in.: wysokiej klasy komory laminarne Biohazard, automatyczny  ekstraktor kwasów nukleinowych, w którym następuje izolacja, a także  aparat do PCR, czyli amplifikator, powielający nawet najmniejsze ilości materiału genetycznego.

mikrobiol202

W tym laboratorium już od dłuższego czasu przeprowadza się szybsze testy dla potrzeb Szpitala, a teraz właśnie oczekuje ono na dostawę wysokospecjalistycznego „kombajnu” do badań genetycznych.

Fot. Podhalański Szpital Specjalistyczny