gowin gminy gorksie

W konferencji wzięli udział wicepremier Jarosław Gowin oraz Minister Michał Dworczyk. Wicepremier podkreślił, że decyzja o zamknięciu turystyki była bardzo trudna, jest to też wielkie wyzwanie dla samorządów gmin górskich. Przypomniał, że powstała kolejna tarcza branżowa, opiewająca na kwotę ponad 20 miliardów złotych, a środki z niej trafią do 45 branż dotkniętych obostrzeniami.

Po pierwsze samorządy mogą umarzać podatek od nieruchomości, a rząd będzie refinansował samorządom 80%kosztów takiego umorzenia.

Druga forma pomocy to środki przeznaczone na inwestycje związane z branżą turystyczną, łącznie przeszło 700 milionów złotych. Górny limit dotacji na gminę to 8 milionów złotych. Środki mają trafić do gmin w ciągu najbliższych tygodni.

Przypomnijmy, że obecne obostrzenia obowiązują do 17 stycznia. Już w zeszłym tygodniu pojawiały się informacje, że większość z nich zostanie przedłużone. Wielu przedsiębiorców z terenów gmin górskich sprzeciwia się temu i zapowiada, że nie podporządkuje się restrykcjom. W sieci pojawiają się informacje, że lock down turystyki wprowadzony jest niezgodnie z prawem, są też poradniki jak obejść przepisy. Pojawiają się przecieki informacyjne o poluzowaniu jedynie handlu oraz edukacji (klas 1-3 szkół podstawowych). Przedłużone mają zostać obostrzenia dotyczące hoteli, restauracji, stacji narciarskich, galerii handlowych.

Uczestniczący w konferencji dziennikarze próbowali uzyskać informacje w tej sprawie, jednak prowadzący poinformowali tylko, że konferencja odnośnie zniesienia obostrzeń powinna pojawić się dzisiaj i minister zdrowia przedstawi szczegóły odnośnie przyszłości.

Przedstawiamy też w skrócie odpowiedzi na pozostałe pytania dziennikarzy. Niestety wielu konkretów nie udało się ustalić.

Co z tymi, których PKD nie znajduje się na liście w tarczy 2.0?

Zdajemy sobie sprawę tego, że w niektórych regionach Polski konieczna będzie pomoc długofalowa. Ta o której mówimy dziś to pomoc doraźna. Jeżeli w przyszłości będą potrzebne następne kroki, to wówczas będziemy uruchamiać kolejne instrumenty. Branże nieobjęte tarczą finansową czy branżową: analizujemy wszystkie dane na bieżąco. Firmy objęte tarczą branżową z całą pewnością za czas kiedy branża turystyczna jest wyłączona z funkcjonowania zostaną objęta pomocą.

Jak został obliczony budżet programu? Sam Szczyrk obliczył, że potrzebowałby pół miliarda złotych – jak zostało obliczone zapotrzebowanie?

Większość krajów europejskich nie ma takiego mechanizmu rekompensowania strat. Od wiosny do polskich przedsiębiorców trafiło ponad 150 miliardów złotych. Jesteśmy pierwszym krajem w UE, który wykorzystuje nowy mechanizm, mianowicie PFR będzie mógł zwracać firmom dotkniętym obostrzeniami do 60% kosztów stałych. To nie są pieniądze rządu, tylko podatników i są to ogromne pieniądze. Liczymy, że przedstawiciele gmin górskich i branże w tych gminach otrzymując dużą pomoc ze strony reszty społeczeństwa będą także kierowały się tą zasadą odpowiedzialności i budowania wspólnoty.

Dziennikarze: Branże takie jak sklepy z pamiątkami czy kwatery prywatne. Konkretnie: kiedy taka pomoc realna jest możliwa?

Większość z tych branż objęta jest już tarczą branżową, będziemy ją rozszerzać.

Dodatkowy miliard złotych dedykowany dla gmin górskich trafi do nich prawdopodobnie na początku lutego.

Co z tymi przedsiębiorcami, którzy nie stosują się do obowiązujących obostrzeń i powołują się, np. na wyrok sądu w Opolu?

Zostawmy spór prawny prawnikom – odpowiedział wicepremier, dodał ,że zaostrzenia wprowadzane są w Polsce obowiązują też w innych krajach unijnych i tego typu działania wydają się w pełni wpisywać, zarówno w porządek polski jak i europejski.

Co z tymi, którzy wyjechali w góry?

Mamy świadomość tego jak bardzo społeczeństwo jest zmęczone obostrzeniami, ale mamy świadomość tego jakie konsekwencje to przyniesie. Rozwija się w tej chwili trzecia fala pandemii i nieprzestrzeganie ich przyniesie więcej zachorowań. Krótko mówiąc: wierzymy w odpowiedzialność Polaków, bo wiele razy już dali radę.

Co z tymi, którzy mimo obostrzeń zdecydują się otworzyć swoje firmy?

Jarosław Gowin nie chce mówić o konsekwencjach prawnych. Stwierdził, że razem z Ministrem Dworczykiem liczą na poczucie odpowiedzialności przedsiębiorców, pomoc dla nich jest sukcesywnie rozszerzana, więc ma nadzieję, że takich sytuacji (niestosowania się do obostrzeń)nie będzie.

Minister Dworczyk ma nadzieję, że jeśli przetrwamy ten sezon –kolejny będzie już sezonem powrotu do normalności. Pytanie: jaka normalność nas czeka?