145990152 2913591038955603 4514530722286139319 n

Hotel Bania w Białce Tatrzańskiej wznowił działalność oferując usługi medyczne. Zapewniają, że działają zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem. Branża Narty Snowboard Outdoor organizuje happening w galeriach, mając nadzieję na otwarcie wyciągów narciarskich. Teraz na wyciągach można jeździć przynależąc do Polskich Związków Sportowych.

 Hotel Bania **** Thermal & Ski jest czynny od 22.01.2021 r. i funkcjonuje na podstawie najnowszych wytycznych i rozporządzeń regulujących kwestie pandemii COVID19. Oferujemy zakwaterowanie jedynie dla osób wskazanych w rozporządzeniach z dnia 21.12.2020 r. i 27.12.2020 r. wyłącznie po przedstawieniu stosownych dokumentów uprawniających do pobytu w hotelu zgodnie z zapisami niniejszych rozporządzeń. Wymóg ten dotyczy każdej osoby korzystającej z oferty Hotelu

O szczegóły funkcjonowania obiektu pytamy Tomasza Rzadkosza -  Kierownika ds. organizacji eventów Hotelu Bania.

Rozpoczęliście Państwo pobyty z pakietem medycznym. Na czym to polega?

Najogólniej: jesteśmy zarejestrowani jako podmiot świadczący usługi medyczne, czyli np. usługi terapeutyczne, mamy obiekt geotermalny.

Działamy legalnie, czyli zgodnie z rozporządzeniem, które nie zamknęło całkowicie działalności hotelarskiej, tylko mocno ją ograniczyło, natomiast są wyjątki co do tego,  jakich gości możemy przyjąć.

Hotel oferuje między innymi: kąpiele siarczkowo-magnezowe, solanki, inhalacje czy seanse w grocie solnej. Czy każdy może dostać skierowanie na taki pobyt?

Lekarz decyduje o tym kto może dostać skierowanie. Na naszej stronie wymieniliśmy właściwości lecznicze wody, natomiast warunkiem jest posiadane skierowania.

Czy dzięki wprowadzonym rozwiązaniom uda Wam się zminimalizować straty/ bądź wyjść na plus czy to kropla w morzu?

Jest to sposób na przetrwanie, natomiast nie na dłuższą metę, ale np. po to, by utrzymać tyle miejsc pracy ile będziemy w stanie.

Jako Hotel Bania na początku marca po zakończeniu sezonu zimowego otwarliśmy centrum konferencyjne Bania, które było częścią inwestycji nowego skrzydła. Centrum działało przez tydzień, bo od połowy marca mieliśmy grupy, firmy, które organizowały u nas szkolenia, później pojawiła się pandemia.

Centrum, w które zainwestowaliśmy i miało przynosić zyski tak naprawdę się nie otworzyło, więc nie mówiąc o tym, że miało przynosić zyski, nie odpracowało w żaden sposób poniesionych na jego budowę kosztów.

Czy dużo osób skorzystało już z takiej oferty?

Zainteresowanie jest spore, natomiast porównując ten okres do zeszłego roku, nie ma o czym mówić.

Ma na to wpływ zamknięcie głównej atrakcji jaką są wyciągi. No i oczywiście to, że nie każdy chętny spełnia warunki wymienione w rozporządzeniu.

 

oficjalne foto happeningu

Właśnie przeciwko zamknięciu stoków odbywają się ostatnio protesty. Utworzone na stronie Snow Expo wydarzenie zaplanowane na 1 lutego miało na celu sprzeciwienie się obowiązującym obostrzeniom.

Nie wiemy, jak Wy, ale my IDZIEMY NA NARTY I DESKĘ DO CENTRÓW HANDLOWYCH -  1 lutego o godz. 18.00 przejedziemy się schodami ruchomymi w najbliższej galerii, w strojach narciarskich, z nartami i deskami w ręce. Oczywiście w reżimach sanitarnych, schodami ruchomymi w górę i w dół, z zachowaniem dystansu społecznego, w maskach, goglach, kaskach i rękawiczkach. Zrobimy zakupy, zjemy coś na wynos. Chcemy w ten sposób zrozumieć istniejący paradoks.

Narciarze i snowboarderzy łączcie się! – zachęcali organizatorzy.

Na wydarzenie w mediach społecznościowych zareagowało 3700 osób. Narciarze i snowboardziści (mniej tłumnie) pojawili się między innymi w Bielsku-Białej – CH Sfera, Gdyni – Centrum Riviera, Gliwicach – Forum, Krakowie – Galeria Bronowice, Katowicach – Galeria Katowicka, Łodzi – Manufaktura, Poznaniu – Posnania, Rudzie Śląskiej – Plaza, Warszawie – Sadyba Best Mall i Nowym Sączu.

Skoro sytuacja epidemiczna pozwala otwierać zamknięte przestrzenie na zakupy, to chcemy otwarcia wolnej przestrzeni na uprawianie sportu i nabywanie odporności. Zdajemy sobie sprawę z panującej epidemii i respektujemy zasady sanitarne. Pokazujemy, że na stoku jesteśmy zabezpieczeni strojem, maską, goglami, rękawiczkami i kaskiem – tłumaczy Arkadiusz Walus Przewodniczący Komitetu Narty Snowboard Outdoor, organizator targów i testów narciarskich SNOW EXPO i zaznacza: - Tym bardziej, że na całym praktycznie południu Polski mamy obecnie tzw. Strefę Zieloną!

 

 

Branża Narty-Snowboard-Outdoor obejmuje producentów i dystrybutorów sprzętu sportowego, sieci handlowe zajmujące się sprzedażą tego sprzętu, ponad 1000 specjalistycznych sklepów narciarskich, snowboardowych i outdoorowych, ponad 1000 wypożyczalni nart. Zatrudnia w Polsce ponad 50 tysięcy osób oraz generuje obrót ponad 5 miliardów złotych rocznie w samych tylko miesiącach zimowych. Zaledwie w jednym tylko miesiącu - listopadzie 2020, firmy z branży zanotowały spadki obrotów rzędu aż 50-80% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019, styczeń to już 80% spadków.

Nasze straty idą już w miliony, tym bardziej, że w pomocach sektorowych, tarczach rządowych i PFR, jesteśmy cały czas pomijani. Wielu z nas staje się bankrutami. Chcemy zwrócić na naszą sytuację uwagę rządzących, którzy utrzymali lockdown stoków narciarskich, pomimo otwarcia dużych obiektów handlowych. Wykorzystamy to, aby o sobie przypomnieć – zapowiadał Arkadiusz Walus z Komitetu Narty Snowboard Outdoor, wybierając się na happening.

Dlatego wraz z innymi przedsiębiorcami zajmującymi się produkcją, sprzedażą i wypożyczaniem sprzętu zimowego, utworzył „Komitet Narty Snowboard Outdoor”, który wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Gospodarki Jarosława Gowina oraz odpowiedzialnego za tworzenie programu wsparcia sektorowego, a także selekcję kwalifikujących się do niego branż, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa.

Przedłużenie zamknięcia stoków narciarskich jest dla nas tragiczne w skutkach, reprezentujemy tysiące przedsiębiorców, którzy każdego dnia ponoszą z tego tytułu ogromne straty, coraz bardziej licząc się z możliwością zakończenia swojej działalności i zwolnienia zatrudnionych u siebie osób. Nasz głos pozwoli Panu na ukształtowanie opinii na temat całej branży i skierowanie do niej pomocy. Będzie także okazją do analizy, jakie decyzje mogą i powinni podjąć Państwo w najbliższym czasie, aby uchronić spory segment gospodarki i tysiące miejsc pracy – mówi Arkadiusz Walus. Dodaje przy tym, że upadek tej branży spowodować może wzmocnienie konkurencji zza granicy, a ta – np. w krajach sąsiednich – otrzymała już od swoich rządów wystarczające wsparcie na przeżycie.

Jednocześnie Szwajcarzy publikują wyniki badań dotyczących bezpieczeństwa w gondolach i kolejkach górskich. Okazuje się, że podczas 12-minutowej jazdy gondolą z otwartymi oknami ryzyko zarażenia jest tysiąc razy mniejsze, niż podczas kolacji z ośmioma osobami w pomieszczeniu  z zamkniętymi oknami. Wyniki przepływu powietrze w gondolach były dużo lepsze w porównaniu np. z wagonem kolejowym.

Naukowcy ze Szwajcarskich Federalnych Laboratoriów Materiałoznawstwa i Technologii (EMPA) przeprowadzili badania w ośrodku narciarskim Engelberg-Trübsee-Titlis. Więcej na temat badań można znaleźć na stronie skiinfo.pl oraz EMPA. Podkreślają jak ważna jest wentylacja i wietrzenie. Zauważyli również, że prawidłowo noszone maseczki zdecydowanie zmniejszają ryzyko zakażeń.  Co zatem złego w jeździe na powietrzu na nartach czy wyciągami na kanapach?

 

Zawodnicy polskich związków sportowych mogą trenować jeżdżąc na nartach. Według obowiązujących przepisów nie ma ograniczeń w stosowaniu różnorodnych form treningu, a samo przygotowanie do współzawodnictwa sportowego przebiegać może na różnych obiektach sportowych.

 Z tego względu Kotelnica Białczańska zaprasza na stoki wszystkich zrzeszonych w którymkolwiek z 69 związków sportowych wymienionych na stronie gov.pl. Swoje stanowisko w tej sprawie spółka przedstawiła po uzyskaniu odpowiedzi z z Departamentu Prawnego Ministerstwa Sportu na temat intepretacji obowiązujących przepisów. 

Miejscowi przedsiębiorcy w większości spisali już sezon na straty. Trudno się dziwić, skoro przez większość zimy nie mieli żadnych możliwości zarobku. Tymczasem Polsat News informuje, że pojawiły się przecieki o planowanym otwarciu hoteli od 15 lutego.  Podobne informacje podał też wcześniej RMF FM. Wcześniejsze przesunięcie ich otwarcia miało być spowodowane obawą przed wyjazdami feryjnymi Polaków. Teraz w planach ma być równoczesne otwarcie hoteli i powrót dzieci ze starszych klas do szkół. Doniesienia te jednak nie pokrywają się z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego również na antenie radia RMF FM, który zakłada powrót uczniów klas IV-VIII do szkół nie wcześniej niż w marcu.

fot: SNOW EXPO