wierzba

Trzecia fala epidemii koronawirusa przyniosła nam gwałtowny wzrost liczby zachorowań, tym samym osób wymagających specjalistycznej pomocy i hospitalizacji. W dużej mierze wpływa to na przeciążenie szpitali, w których funkcjonują tak zwane oddziały covidowe. Jednym z nich jest Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, który praktycznie w 90% jest już wypełniony.

 

Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu dysponuje łącznie 44 łóżkami dla pacjentów covidowych, z czego 12 to łóżka z respiratorami. Zapełnienie w 90% brzmi groźnie, ale jak wyjaśnia Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiej placówki, oddział przeżywa ciągłą rotację -,, starzy” pacjenci są wypisywani, przyjmowani są nowi - w większości są to pacjenci spoza powiatu nowotarskiego. - Szczęśliwie, zachorowalność na terenie ścisłego Podhala jest znacznie mniejsza niż w innych regionach Małopolski. Spodziewamy się jednak - takie też są szacunki ekspertów - znacznego wzrostu zachorowań, dlatego przygotowujemy kolejne łóżka dla pacjentów z covidem. Od przyszłego tygodnia ich liczba wzrośnie praktycznie dwukrotnie. Niestety podobnie jak w przypadku innych placówek, realizacja tego założenia wymaga poświęceń w postaci czasowego ograniczenia lub całkowitego zawieszenia innej działalności medycznej. Jednym z ograniczeń, które wdroży nowotarski szpital będzie zmniejszenie o połowę ilości łóżek w szpitalnym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. - Wracamy do schematu, który realizowaliśmy w październiku i listopadzie zeszłego roku - wyjaśnia dyrektor Szpitala w Nowym Targu - jedno z pięter zajmowanych przez ZOL przeznaczone zostanie na drugi oddział covidowy. Będziemy tu hospitalizować pacjentów ,,lżejszych”, a oddział ten będzie obsługiwany przez lekarzy z różnych specjalizacji - od chirurgów, przez neurologów i kardiologów po lekarzy rezydentów. 

Od piątku, 26 marca zawieszamy całkowicie funkcjonowanie oddziału pediatrycznego - mówi Marek Wierzba - pacjenci wymagający hospitalizacji będą przyjmowani w Zakopanem. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji Szpitala Powiatowego, która zapewniła nas, że w razie potrzeby zwiększy liczbę łóżek na swoim oddziale pediatrycznym. Wspomniana współpraca między lokalnymi szpitalami jest w obecnych czasach szalenie istotna. W efekcie porozumienia dyrekcji dwóch placówek w Zakopanem i w Nowym Targu dzieci i przyszłe mamy wraz ze swoimi noworodkami będą właściwie zaopiekowane. Zgodnie z podjętymi ustaleniami ,,wymiana” dotyczyć będzie również oddziału ginekologiczno-położniczego - na tym polu to Nowy Targ przejmie pacjentki z Zakopanego. - Wszyscy walczymy o to samo - o powrót do normalności, dlatego każde działanie usprawniające pracę szpitali jest potrzebne i jak najbardziej na miejscu, dlatego dokładamy wszelkich starań by zapewnić bezpieczeństwo i troskliwą opiekę wszystkim mieszkańcom Podhala - podsumował dyrektor Wierzba.