P3770418POWIAT NOWOTARSKI. Co roku Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu gromadził całą rzeszę dzieci i osób dorosłych dotkniętych tym zaburzeniem neurologicznym oraz ich nauczycieli, opiekunów, rodziców – z całego powiatu. Pandemia na razie zmieniła tę tradycję, ale jej nie przerwała.

Zorganizowania wydarzeń Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu podjął się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu, we współpracy z MOK-iem. Cel to rozwijanie empatii i zrozumienia dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu oraz zwrócenie uwagi na to, że autyzm to zaburzenie rozwoju obejmujące całą osobowość.

Pandemiczne warunki zmusiły organizatorów, by ograniczyć program do wewnątrzszkolnych wydarzeń i atrakcji dla wychowanków. W holu Ośrodka mieli oni przygotowaną foto-ściankę z akcesoriami do przebierania – wszystko w niebieskim kolorze. Zbiórka plastikowych nakrętek w charytatywnym celu – pod hasłem „Serce dla autyzmu” - dała imponujący efekt, a z tych niebieskich dzieci układały wielkie serce na posadzce. Miał też swój finał konkurs plastyczno fotograficzny „Tak ja to widzę”. Wystawa prac będzie trwała w Ośrodku od 12-tego do 30-kwietnia.

Dużą porcję wiedzy przyniesie rozplanowana na dwa kolejne piątki kwietnia dni konferencja on-line „Autyzm – od teorii do praktyki”. Doświadczenie wybitnych dydaktyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ma służyć podjęciu w środowisku dyskusji nad zintegrowanym podejściem w terapii i nauczaniu osób z autyzmem. Współpraca ze specjalistami jest bowiem niezbędna dla zapewnienia jak najlepszej jakości życia osób z autyzmem i skutecznej pomocy, by mogły się one odnaleźć we współczesnej rzeczywistości. Konferencja ma postać wykładów i paneli dyskusyjnych, które służą nie tylko nauczycielom, ale i rodzicom autystycznych dzieci.

P3770440

Co więcej – w obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu włączyli się nowotarscy specjaliści prowadzący gabinety terapii, zapraszając na bezpłatne diagnozy i konsultacje. Są to fizjoterapeuci, neurologopedzi, surdopedagodzy pracujący z niesłyszącymi i inni.

Jeśli Ośrodek zapewnia fachową pomoc i edukację autystycznym dzieciom od przedszkola przez wszystkie lata nauki, tak dorosłe osoby terapeutyczną opieką otaczają Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk” i Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w „Chatce”.

Patronatem honorowym objęli kwietniowe wydarzenia Starosta Nowotarski Krzysztof Faber i Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

A wizualnym znakiem solidarności z osobami autystycznymi ich rodzicami i opiekunami - stały się podświetlony na niebiesko ratusz i kładki.

P3790424

Wydarzenia w nowotarskim SOSW

Fot. Anna Szopińska