banner Górska Odyseja

W dniach 16-19 kwietnia ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami przejdzie z Krynicy Zdroju do Rabki Zdroju (prawie 100 km!), aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Trasa 4. etapu Górskiej Odysei wiedzie przez Beskid Sądecki, Gorczański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy i Pogórze Orawsko-Jordanowskie. Po drodze uczestnicy odwiedzą schroniska: na Hali Łabowskiej, na Cyrli, na Przehybie, na Turbaczu, na Starych Wierchach i na Maciejowej.

plan Górska Odyseja

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/4040341399349849

Dzień Ziemi

  1. etap Górskiej Odysei jest związany z przypadającym 22 kwietnia Dniem Ziemi. Święto to jest doskonałą okazją, by nagłośnić globalne zagrożenia dla naszej planety, ale również w mikroskali zmierzyć się z lokalnymi ekologicznymi problemami, np. zaśmieconą rzeką, wycinanymi drzewami w mieście czy trującym smogiem.

 

Warto przypomnieć, że właśnie lokalny problem (masowe wycieki ropy u wybrzeża Kalifornii) stał się inspiracją do ogłoszenia Dnia Ziemi. Zaprotestowały miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Pierwszy Dzień Ziemi (22 kwietnia 1970 r.) zakończył się dużym sukcesem. Idea ta połączyła młodych ludzi aktywnie walczących o pokój i lepszy świat. Na ulice miast USA wyszło wówczas 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.

Dzień Ziemi obchodzony był w różnych krajach, ale dopiero w 1990 r. stał się świętem międzynarodowym, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 r. w Rio de Janeiro.


Pamiętajcie, że Dzień Ziemi obchodzimy zgodnie z ideą „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Co zatem możemy zrobić z tej okazji? W ramach akcji #GórskaOdyseja proponujemy połączyć siły i wspólnie powalczyć z zalewającymi Polskę śmieciami od Bieszczad po Sudety. Zachęcamy do sprzątania polskich gór!

Dodatkowe informacje:

Dominik Dobrowolski: 697092978, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

#GórskaOdyseja – 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

wiosenno zimowa Górska Odyseja 3 na przełęczy

mat. prasowy