wójt żegleń

Od ponad roku żyjemy w rzeczywistości wykreowanej przez koronawirusa. Dla każdego z nas jest to świat inny niż ten do którego przywykliśmy, trudny, nierzadko niosący ze sobą różnego rodzaju tragedie. Obok indywidualnych dramatów, z ciężarem obecnej sytuacji zmagają się także samorządy, które na każdym kroku starają się sprostać nowej codzienności stawiając na pierwszym miejscu dobro swoich mieszkańców.

 

Samorządy ziem górskich, a wśród nich Gmina Poronin przez ostatnie kilka miesięcy postawione są pod przysłowiową ścianą. Zima, która traktowana jest tutaj jako wysoki sezon turystyczny okazała się całkowitą klęską. Spadki i wzrosty zachorowań na SARS CoV-2, ciągłe odmrażanie i zamrażanie gospodarki powodują, że lokalne biznesy znajdują się na skraju bankructwa, a część z nich już dawno przekroczyła ten próg. W trosce o swoją społeczność Gmina Poronin na bieżąco stara się wypracowywać najlepsze rozwiązania, których celem jest ułatwienie życia mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom. - Naszymi działaniami staramy się objąć jak najszersze kręgi poronińskiej społeczności - tłumaczy Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin. W efekcie tych zabiegów udało się nam podjąć uchwały zwalniające naszych przedsiębiorców z podatków. Nie ukrywam, że część tych zwolnień pokrywa budżet gminny. Podobne działania podejmowaliśmy jeśli chodzi o tzw. opłatę alkoholową.  

Jak podkreśla Anita Żegleń, działania wewnętrzne muszą iść w parze z pomocą płynącą z zewnątrz. Budżet gminny pozostawiony sam sobie, pozbawiony przychodów z podatków nie będzie w stanie udźwignąć ciężaru odpowiedzialności za swoją społeczność. - Szczęście w nieszczęściu, że zabiegi naszych parlamentarzystów odniosły skutek i samorządy zostały objęte tarczą antykryzysową - mówi Pani Wójt. Gmina Poronin otrzymała ponad 2 mln zł na bieżące inwestycje, a środki te pochodzą z dwóch źródeł finansowania: średniej rocznej kwoty przeznaczanej na inwestycje w ostatnich 5 latach oraz z rekompensaty w wysokości 80% utraconych dochodów z tytułu obniżenia podatków od nieruchomości. 

W ramach otrzymanych środków Gmina Poronin planuje przeprowadzić kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego. Na mocy podpisanego porozumienia samorząd zajmie się wymianą opraw, które w wielu przypadkach pochodzą jeszcze z lat 70. i 80. - Oświetlanie naszych ulic w dotychczasowy sposób jest nierentowne - wyjaśnia Wójt Gminy. Realizując ten projekt stawiamy nie tylko na nowoczesne rozwiązania, które są proekologiczne, ale także na  bezpieczeństwo naszych mieszkańców i przyjezdnych gości. Zdajemy sobie sprawę, że każda miejscowość z terenu naszej gminy ucierpiała w wyniku pandemii, dlatego priorytetem dla mnie jako wójta jest to, by cała lokalna społeczność stała się beneficjentem tych środków. Mówiąc o kompleksowej wymianie oświetlenia mam na myśli każdą pojedynczą miejscowość począwszy od Nowego Bystrego przez Bustryk, skończywszy na Stasikówce i Małym Cichym. Przypomnijmy, że wymogiem koniecznym przy realizacji inwestycji z użyciem środków z tarczy samorządowej jest wzrost atrakcyjności turystycznej, dlatego w ramach tego zadania samorządowcy z Poronina dodatkowo planują zakup iluminacji świątecznych do każdego sołectwa. - Głęboko wierzę, że najbliższe Boże Narodzenie i Sylwester będą już normalne, dlatego tym bardziej cieszę się na myśl, że planowane ozdoby będą cieszyć oko nie tylko naszych mieszkańców, ale także przyjezdnych gości, bo wszyscy doskonale wiemy, że Podhale i Tatry szczególnie mocno polecają się na święta.

Idąc tym tropem i kurczowo trzymając się nadziei, że niebawem koronawirus będzie w odwrocie, a sytuacja zacznie się normować Gmina Poronin planuje drugą, równie ważną inwestycję - nowy szlak turystyczny prowadzący ze Stasikówki na Wysokie. Jak podkreśla Pani Wójt, Stasikówka jest charakterystyczną miejscowością, w której praktycznie nie ma centrum, która leży przy drodze wojewódzkiej, a jej wewnętrzne drogi są stosunkowo wąskie. Dzieci nie mają tutaj placu zabaw z prawdziwego zdarzenia - stąd pomysł by idąc za ciosem, przy planowanym szlaku stworzyć takie miejsce, adekwatne do potrzeb lokalnej społeczności. Sam szlak będzie szlakiem kulturowym a jego motywem przewodnim będzie regionalne rolnictwo. Uzupełni go mała architektura, ławki i infrastruktura dla młodszych użytkowników - huśtawki, bujaki, mini ścianka wspinaczkowa. - Chcemy, żeby z dobrodziejstw tego pomysły korzystały całe rodziny i indywidualni użytkownicy, żeby ta trasa była atrakcyjna dla naszych mieszkańców i przyjezdnych gości - tak by wszyscy w pełni mogli cieszyć się walorami tego miejsca.

fot: facebook