P3770783POLSKA-SŁOWACJA. Dziś oficjalnie została otwarta „Galeria Olimpijczyków” w nowotarskiej Hali Lodowej. To efekt mikroprojektu realizowanego wspólnie przez Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu wraz ze słowackim Olimpijskim Klubem Vysoke Tatry i Nowotarskim Klubem Olimpijczyka.

Wartość mikroprojektu to prawie 58,5 tys. euro, a dofinansowanie sięgnęło 49 tys. euro.

Dzięki temu transgranicznemu przedsięwzięciu zmieniły się zarówno wygląd elewacji lodowiska, jak i wnętrze obiektu. Pamiątki związane z 69-letnią już historią Klubu – legendy – reprodukcje zdjęć, puchary, hokejowe „rynsztunki”, nawet bramka – znalazły bowiem godną siedzibę w dostępnej wprost z trybun, dużej sali na piętrze (gdzie kiedyś mieściła się część gastronomiczna), z oknami na wschód i widokiem na Kopiec Wolności.

P3770710

Ramy wymienionych latem okien w hali lodowiska, powyżej trybun, wypełniają teraz wizerunki 38 olimpijczyków. Gdy wewnątrz palą się światła, te dynamiczne portrety widzi każdy, kto zbliża się do obiektu. Wszystkie elementy graficzne w tym mikroprojekcie to dzieło nowotarskiego plastyka Gabriela Wolskiego. Wykonanie zlecono miejscowej firmie „Grzegorczyk”.

Otwarcie „Galerii Olimpijczyków” było wydarzeniem bardzo kameralnym, ale z udziałem Klubu Vysoke Tatry na internetowych łączach. Ten udział współpartnerów sygnalizował, jak ważne miejsce w dziejach nowotarskiego hokeja zajmuje współpraca ze słowackimi klubami.

P3770799

 Rolę gospodarza pełnił dyrektor MCSiR-u, Krzysztof Łapsa, a w sali, która będzie odtąd mogła gościć także pomeczowe konferencje, pojawili się i zabrali głos burmistrz Grzegorz Watycha, dwaj reprezentanci Nowotarskiego Klubu Olimpijczyka – Czesław Borowicz (prezes, terener polskiej reprezentacji m.in. w Lake Placid) i Józef Batkiewicz, olimpijczyk z Sapporo. Żal, że nie przybyło kilkudziesięciu ich kolegów - wszak Nowy Targ to miasto z największą w Polsce liczbą olimpijczyków (na realizację czeka już dawno obiecany Pomnik Olimpijczyka, ale to osobny temat), ale taki czas...  Nie brakło jednak przedstawiciela słowackiego hokeja - Marcela Skokana, pod którego trenerską ręką żaki starsze sięgnęły po tytuł Mistrza Polski.

P3770781

Ściany w zaadaptowanej sali pokrywa teraz multum zdjęć z różnych lat: od 1932 roku, kiedy powstawał sportowy Klub w stolicy Podhala, aż po rok 2010, kiedy Podhale – czterokrotnie zwyciężywszy w spotkaniach z Cracowią – zdobyło 19. tytuł Mistrza Polski. Nie brakuje też upamiętnienia osiągnięć hokeistów zza południowej „miedzy”.

Wszyscy zgromadzeni mówili oczywiście o tym wytęsknionym 20-tym tytule, który tak by pasował do wieńca chwały… W każdym razie  Podhale Nowy Targ to i tak najbardziej utytułowany klub w historii polskiego hokeja. Jego wychowankowie są ostoją narodowej reprezentacji oraz Polskiej Hokej Ligi. Oprócz 19-stu mistrzowskich tytułów „Szarotki” 11 razy wywalczyły „srebro” i 16 razy „brąz”.  

P3770751

Czesław Borowicz – jako zasłużony szkoleniowiec - życzył jeszcze, by nowotarski hokej jak najszybciej odzyskał właściwą sobie rangę „bardzo ważnego elementu wychowania młodzieży”.

A dyrektor Krzysztof Łapsa zapewniał, że „Galeria Olimpijczyków” to dopiero pierwsza odsłona efektów transgranicznej współpracy.

Galeria Olimpijczyków otwarta

Fot. Anna Szopińska

 

Galeria M.G.