cowidmniej1MAŁOPOLSKA. - Czujemy oddech ulgi. Liczba pacjentów z COVID-19 spadła poniżej 2000 – anonsuje wojewoda.  - To o ponad 1000 mniej od rekordu, który padł w Małopolsce 6 kwietnia, kiedy to mieliśmy 3051 pacjentów covidowych.

- O 111 zmniejszyła się liczba zajętych łóżek respiratorowych. 13. kwietnia wynosiła ona 413, dziś – 302. Jesteśmy w zupełnie innym punkcie walki z trzecią falą epidemii. Ale nawet jeśli sytuacja epidemiczna się poprawia, nikt nie może czuć się zwolniony z odpowiedzialności. Apeluję o dyscyplinę. To moment przełomu. Wychodzimy z trzeciej fali, a zarazem – jeśli dostawcy szczepionek dotrzymają zobowiązań – przyspieszymy ze szczepieniami – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Poprawie uległy wszystkie dane charakteryzujące trzecią falę epidemii. Jednym z najważniejszych wskaźników jest dobowe zużycie tlenu. Jeśli maksymalna wartość wynosiła wcześniej 63 tony na dobę, tak według ostatniego raportu spadła ona już do 44 ton na dobę.  Zmniejszyła się też ilość wyjazdów karetek i liczba osób przebywających w krakowskim izolatorium – jest ich teraz 14, podczas gdy w szczycie trzeciej fali było dwa razy tyle. Zakażeń w DPS-ach na terenie Małopolski jest teraz zaledwie 6, gdy wcześniej  było 28.   

covidmniej2

- Stopniowa droga do stabilizacji przekłada się też na „uwalnianie” łóżek dla pacjentów z COVID-19 – zaznacza wojewoda. Liczby mówią same za siebie. Już wydałem decyzje dotyczące „odmrożenia” blisko tysiąca łóżek covidowych do 10 maja. W tej liczbie są 84 łóżka OIOM/respiratorowe. To niezwykle ważne. Zabiegi u pacjentów niecovidowych będą mogły być wykonywane w jeszcze szerszym zakresie, choć na każdym etapie epidemii robiliśmy wszystko, aby zachować w tym zakresie równowagę – dodaje wojewoda.

Podhalański Szpital Specjalistyczny już wcześniej uzyskał zgodę wojewody na likwidację 28 łóżek covidowych. Szpital im. Chałubińskiego w Zakopanem ma zgodę na zmniejszenie liczby takich łóżek o 20 od 4. maja.

Inf. prasowa Małopolskiego UW w Krakowie, opr. asz