P3790944NOWY TARG. Na to, by dzień 3. Maja mógł się stać świętem państwowym, Polacy czekali od zakończenia wojny do roku 1990. Nawet jednak w latach, gdy rozpędzane były patriotyczne zgromadzenia, kolejne rocznice uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy zasadniczej był dniem narodowej dumy.

Majowa Konstytucja dała bowiem podwaliny nowoczesnej Rzeczypospolitej i uczyniła nasz kraj oazą wolności, wspólnym domem wielu narodowości, języków, kultur i wyznań.

230 rocznicę tak doniosłego w naszych dziejach wydarzenia przedstawiciele społeczności miasta i powiatu uczcili najpierw Mszą św. w kościele św. Katarzyny, następnie uroczystością na rynku i składaniem wiązanek pod tablica ufundowaną w 10. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej, dla uczczenia jej ofiar i bohaterów. 3. Maja zgromadził reprezentacje władz samorządowych obu szczebli, Związku Podhalan, „Solidarności”, Rycerzy Kolumba, służb mundurowych, Ochotniczej Straży Pożarnej, Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ, młodzieży szkolnej.Miłym, spontanicznym akcentem było pojawienie się na płycie rynku, akurat podczas uroczystości, grupy rowerzystów z biało-czerwoną flagą. Jednośladowym turystom nie przeszkadzał zimny wiatr.

P3790975

Ten rok był wszakże już drugim, kiedy pandemia przeszkodziła w tłumnym, radosnym świętowaniu z chóralnym śpiewem. Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Marcina Musiaka zagrała w południe na rynku jedynie Mazurka Dąbrowskiego i Rotę.

Wiązanka patriotycznych pieśni w jej wykonaniu, na tle ratusza oblanego białym i czerwonym światłem,  została jednak nagrana wcześniej przez Nowotarską Telewizję Kablową i ponad 5-minutowego mini koncertu można posłuchać pod linkiem:

https://nowytarg24.tv/koncert-miejskiej-orkiestry-detej-z-okazji-swieta-konstytucji-3-maja/

Skromniejsze świętowanie

Fot. Anna Szopińska