IMG 1442

W ostatnim czasie zauważyłem kilka razy na dzień patrol, który się tam zatrzymuje i sprawdza rowerzystów i pieszych przekraczających granicę. Pewnie sprawdzają szczepienia albo potwierdzenie przebycia choroby i rejestrację na stronie słowackiego ministerstwa – informuje nas czytelnik.

 Według jego informacji kontrola tego samego patrolu odbywa się też na przejściu między Szczawnicą a Leśnicą: dodaje.

O sytuację pytamy w Karpackim Oddziale Straży Granicznej: to są działania policji granicznej ze Słowacji – mówi nam mł. chorąży Michał Tokarczyk – Granice są otwarte, jednak Słowacy wprowadzili u siebie obostrzenia, których musimy przestrzegać chcąc wjechać na teren Słowacji. Polecamy wszystkim podróżującym, by sprawdzali na bieżąco na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jakie są warunki wjazdu lub tranzytu przez poszczególne kraje.

Pamiętajmy, że przejazd tranzytowy musi się odbyć po wyznaczonej trasie. Mapka z drogami znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

tranzyt

Słowacy już kilkakrotnie zmieniali obostrzenia, więc warto sprawdzić je bezpośrednio przed planowaną podróżą – wytyczne mogą się zmienić, można sprawić sobie niemiłą niespodziankę na granicy. Apelujemy do podróżnych o sprawdzenie wytycznych obowiązujących w krajach, do których chcemy podróżować.

Tymczasem przypominamy, że na terenie Słowacji w dalszym ciągu obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W związku z tym Słowacy pozwalają na wjazd bez kwarantanny osób zaszczepionych, pozostali muszą ją odbyć, wyjątkiem jest posiadanie negatywnego testu na COVID-19 nie starszego niż 7 dni.

Zgodnie z aktualizacją z 19 lipca 2021 Z dniem 19 lipca 2021 roku każda osoba (za wyjątkiem m. in. osób przejeżdżających tranzytem oraz osób poniżej 12 roku życia) wjeżdżająca do Republiki Słowackiej jest zobowiązana do dokonania uprzedniej rejestracji formularza e-hranica: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/ oraz posiadania podczas wjazdu i w trakcie pobytu na jej terytorium potwierdzenia dokonania tej rejestracji.