thunder 4963719 1920

 Prognoza burz na niedzielę (01.08).

 W niedzielę prognozuje się bardzo silne burze, które mogą powodować szereg zniszczeń oraz stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Przewidywane są ulewy nawet powyżej 50 mm, co może powodować podtopienia i powodzie błyskawiczne. Ponadto możliwy jest sporych rozmiarów grad i silny wiatr osiągający w porywach nawet 100-120 km/h!. Istnieje podwyższone ryzyko trąb powietrznych. Zjawiska cechować będzie także wysoka aktywność elektryczna. W ciągu dnia możliwe jest przejście kilku burz.

Z tego powodu wyznaczyłem dwie strefy zagrożenia:

Strefa 2(3), oznacza, że warunki szacuję na drugi stopień zagrożenia, ale lokalnie siła burz może odpowiadać trzeciemu stopniu. Na tym obszarze zagrożenie ze strony niszczycielskich burz i tornad będzie największe.

Strefa 2, oznacza także bardzo silne burze, ale tutaj czynnikiem hamującym może okazać się wiatr halny, dlatego wstępnie został wydany drugi stopień. Tu ryzyko ze strony trąb powietrznych jest nieco mniejsze, ale nie można ich całkowicie wykluczyć.

Zniszczenia poczynione przez niedzielne zjawiska mogą być niestety spore. Możliwe są powodzie błyskawiczne, uszkodzenia drzew i budynków a także liczne przerwy w dostawach prądu. 

Zachowajcie szczególną ostrożność!!

 

Zaznaczam, że jest to wstępna i orientacyjna mapka, gdyż sytuacja jest niezwykle dynamiczna i jutro rano ostrzeżenie może zostać zaktualizowane, do nawet trzeciego stopnia na obszarze całego województwa.

Mapa 2 3 9